Äripäev • 8. veebruar 2018 kell 3:00

Maailma aktsiaturud andsid tormihoiatuse

Foto: Anti Veermaa

Autopiloodil kruiisimise aeg aktsiaturgudel hakkab läbi saama ning edukas investeerimine nõuab head ettevalmistust.

Juba aastaid kasvavatel turgudel muretult seilanud investoreid tabas nädala algul esimene tõsine ehmatus, kui USA Wall Street elas esmaspäeval läbi suurima protsentuaalse kukkumise alates 2011. aasta augustist. Nüüdseks on maailma aktsiaturud toibumas, kuid esimene värin annab märku, et ees ootab senisest rahutum aeg.

Äripäeva hinnangul ei ole kindlasti põhjust paanikaks ning pikaajalise investori jaoks on horisont muretu, kuid lähitulevik võib tulla tormisem, harjunust suuremate ohtude ja võimalustega.

Kuna majanduse põhinäitajad on jätkuvalt tugevad – globaalne majanduskasv ca 3 protsenti räägib pigem buumist kui kriisist –, prognoosivad eksperdid hoolimata nädala algul toimunud turuvärinatest siiski tänavu turgude rahulikku kasvu.

Põhjamaade majandusprognoosi tutvustusel kinnitas SEB Eesti majandusanalüütik Mihkel Nestor, et kauaoodatud korrektsiooni taga ootab rahulik kasv.

Majandusel läheb liiga hästi

Paradoksaalsel kombel võib aktsiaturge kõigutada aga just see, et majandusel läheb enneolematult hästi. Deutsche Banki peaanalüütik Torsten Slok selgitas Briti majanduslehele Financial Times, et turud on jõudnud järeldusele, et USA majandus on ülekuumenemise äärel ning seetõttu on inflatsiooniriskid suuremad kui majanduslanguse riskid. Majandus kasvab ning palgad tõusevad kõikjal arenenud majandusega riikides ning seetõttu muutub üha tõenäolisemaks, et nii USA Föderaalreserv kui ka Euroopa Keskpank võivad hakata prognoositust kiiremini rahapoliitikat karmistama.

President Donald Trumpi maksureform, mis vähendab ettevõtete maksumäära ja jätab USA elanikele rohkem raha kätte, võib inflatsiooni ja seega intressimäärade tõstmist veelgi kiirendada. Pea kümme aastat keskpankade poolt jõuga madalal hoitud intressimäärade kiire tõus seaks nõrgema finantsseisuga ettevõtted löögi alla. Euroopas kasvatavad lisaks ebakindlust lähenev Brexit, Saksa- ja Prantsusmaa võimutasakaalu kõikumine ning pingestuv julgeolekukeskkond.

Hiljuti Davosis kogunenud maailma majandusjuhid andsid küll mõista, et on tulemas pea kuldne aasta, kuid kõik mõistavad, et ükski pidu ei saa kesta lõputult. Vaikselt alanud kasumivõtmine ning raha liigutamine riskantsetest varadest riskivabadesse saab ilmselt olema hüplik ning võib tuua kaasa turgude senisest suurema volatiilsuse.

Tormised turud pakuvad võimalusi

Aktsiaturud muutuvad tormisemaks ning pakuvad võimalusi nii kiiresti teenida kui ka kaotada. Investorilt nõuab tormis navigeerimine suuremat riskijulgust ja põhjalikumaid teadmisi.

Kuigi autopiloodil kruiisimise aeg hakkab läbi saama, ei ole pika investeerimishorisondi puhul paanikaks põhjust. Kindlasti tasub aga oma aktsiaportfell üle vaadata. Kui aktsia taga olev ettevõte on fundamentaalselt heade näitajate ja korras bilansiga, ei ole mingit põhjust lasta end ajutisest hinnalangusest häirida, pigem võib soodsa hinna korral oma positsiooni suurendada. Tasub tähele panna, et mida suurem on langus, seda huvitavamad ostuvalikud tekivad.

Hetkel kuum