Äripäev • 5. aprill 2017 kell 9:56

Kuidas katkestada järelmaksulepingut?

Kuidas taganeda juba sõlmitud krediidilepingust?  Foto: PantherMedia/Scanpix

Kuidas saab tarbija taganeda juba sõlmitud krediidilepingust ja kuidas näiteks mõne kodumasina, telefoni vms järelmaksulepingust taganeda, selgitab tarbijakaitseameti jurist Teele Jürjer.

Kauba või teenuse eest tasumine järelmaksuga on väga levinud. Sellist võimalust kasutatakse tihti elektroonikaseadmete, näiteks telefonide, arvutite, pesumasinate jne ostmisel. Tarbijal on aga seadusest tulenev õigust taganeda järelmaksulepingust 14 päeva jooksul.

Avaldus müüjale ja krediidiandjale

Järelmaksulepingu sõlmimiseks piisab vaid taotluse esitamisest kaupluses või teenuse osutamise kohas. Tarbijakaitseametisse pöörduvad sageli tarbijad, kes on sõlminud järelmaksulepingu, kuid pärast mõtlemisaega jõuavad järeldusele, et siiski ei soovi olla lepinguga seotud. Tarbijal on õigus sõlmitud krediidilepingust põhjust avaldamata taganeda 14 päeva jooksul alates lepingu sõlmimisest või lepingulise teabe saamisest.

Sõlmitud lepingust taganemiseks peab tarbija krediidiandjat ning müüjat taganemise soovist teavitama enne 14päevase tähtaja möödumist. Selleks tuleb koostada avaldus ja saata see mõlemale kauplejale, kellega tarbija on seotud – krediidiandjale, kellega on sõlmitud järelmaksuleping toote ostu finantseerimiseks ja müüjale, kellelt toode või teenus ostetud. Võimalike vaidluste vältimiseks peaks tarbija taganemisvalduse esitama kas kirjalikult, mis tähendab omakäeliselt või digitaalselt allkirjastatult, või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, näiteks e-kirjaga. Avaldusse tuleks kirjutada minimaalselt kuupäev, kellele avaldus on suunatud, toote või teenuse saamise kuupäev ja selgitus, millisest lepingust taganeda soovitakse.

Hüvitamised ja tagasimaks

Taganemise korral on tarbija kohustatud tagastama toote müüjale. Kui tagastamisele kuuluva toote seisukord on halvenenud, mis ei ole tekkinud asja korrapärase kasutamise tulemusena, tuleb tarbijal hüvitada müüjale asja väärtuse vähenemine. Krediidiandja on kohustatud tarbijale tagastama osamaksed juhul, kui tarbija on jõudnud neid sooritada, kuid ei pea tagastama krediidi kasutamise ajale langevat intressi. Kuivõrd järelmaksulepingute puhul tasub krediidiandja kohe müüjale ostusumma, siis peab müüja krediidiandjale ostusumma tagastama ning see toimub siis, kui müüja on tarbijalt müügilepingu järgi üleantu tagasi saanud.

Hetkel kuum