19. juuni 1996 kell 22:00

Millel põhineb Tallinna farmaatsiatehase edu?

Meil on lihtsalt õnne ol-nud. Turg, kuhu me müüme ei ole sugugi nii kindel. Kindlad reeglid seal ei toimi. Pikaajalised sidemed meil muidugi on, kuid need sidemed võivad iga hetk katkeda ja keegi ei tea, mis seal paari nädala pärast juhtuma hakkab. Kes võimule saab ja mismoodi neid asju siis ajama hakatakse.

Me oleme suutnud hoida ennast tasemel nii tootmise koha pealt kui ka toodangu kvaliteedi osas, hinnad hoida paindlikud, et ikkagi turul püsida.

Pigem on edu selles, et inimesed, kes siin töötavad, suhtuvad asjasse täie tõsidusega. Seiklejaid ja juhukülalisi, kes tulevad n-ö banaanimüüja mentaliteeti kasutades kiirelt raha tegema ja siis lasevad jalga, siin eriti ei ole.

Edu oleneb ka omanikest. Omanike soovist edendada tehast. Need näitajad, mis me hiljuti avalikustasime, peaksid andma tunnistust, et omanikud suhtuvad tehasesse täie tõsidusega.

Riigilt tehas mingit ekspordituge ei saa. Pigem on meil tegu oma ravimite registreerimisega. Eestimaal väljatöötatud preparaati Umidol, mida kasutatakse reumaatiliste protsesside ravimiseks ja millel Venemaal on suhteliselt hea turg, keeldub Eesti ravimiamet registreerimast, pidades seda mitteravimi vormiks.

Ootaks riigilt vast seda, et riik ei käiks meid siin kergelt pigistamas. Eelmisel aastal maksis riik meile eksportimisel käibemaksu tagasi, hiljem aga polnud maksuamet sellega nõus ja korjas selle raha meie käest jälle ära. Maksime selle ausalt kinni ja näete ise, majandustegevusele see erilist mõju ei avaldanud.

Aktsiate tõusu prognoosisime me ette. Ma eeldan, et nad tõusevad veelgi.

Arvan, et nad müüvad palju Venemaa turul. Olen näinud Tallinna farmaatsiatehase poolt avaldatud eelmise aasta majandusnäitajaid ja tean, et kuskil kaheksakümmend protsenti oma toodangust ekspordivad nad Venemaa turule. Nad on ammu tuntud terves endises Nõukogude Liidus.

Ühesõnaga võib öelda küll, et nende edu põhineb põhjatul Vene turul ja nende suutlikkusel seda turgu hoida ning sel turul oskuslikult tegutseda. Isegi piiri- ja tolliprobleemid, mis mitmeidki ettevõtteid siin Eestimaal kimbutavad, pole neile suuremaid muresid toonud.

Ma ei ole farmaatsiate-hasega otseselt kokku puutunud, kuid aktsia hinda on nii palju tõstnud loomulikult äärmiselt head kasuminumbrid ja ettevõtte seisukoht, et nad maksavad dividende rohkem kui teised ettevõtted. See on väikeinvestoritele kindlasti väga peibutav. Aga ettevõtte kasumitootlus on väga hea ja ma usun et ettevõtte majanduslik edu sellel baseerubki. Majanduslik edu sõltub sellest, kuhu ja kuidas nad täpselt oma toodangut müüvad. Välismaistest investoritest tuleksid kõne alla nn strateegilised investorid, kuna nende aktsiate likviidsus, kaubeldavus ei ole kõige suurem.

Hetkel kuum