24. oktoober 1996 kell 22:00

Kas pangakaardid on tekitanud teile probleeme?

Pangakaartidega kaasnevad probleemid on tavaliselt rahvusvahelist laadi. Nad on seotud siiski suuremas osas rahvusvaheliste maksekaartidega, näiteks laiemalt kasutatavate VISA ja Eurocardiga, mille kasutamist on võib-olla raske kusagil välismaal viibides koheselt kontrollida.

Eestis seni välja antud kohalike pangakaartidega, millega tegeleb kaardikeskus, ei ole minu teada küll märkimisväärseid küsitavusi tekkinud, probleemid on just kuskil mujal, piiri taga välja antud maksekaartidega.

Kõige ohtlikum pangakaartide juures on see, kui kaart usaldatakse kusagil restoranis, poes või mujal võõrastesse kätesse, ilma et inimene saaks ise jälgida, milliseid operatsioone sellega täpselt tehakse.

Sellises olukorras võib kergesti kellelgi tekkida ahvatlus kopeerida endale kaardi magnetriba, kasutades mingisuguseid seadmeid vms, et hiljem saaks võõrast raha oma äranägemise järgi kasutada.

Maksekaardi ohutu kasutamise puhul tuleks jälgida või isegi nõuda, et maksekaarti kasutatakse kauplustes või restoranides kaardikasutaja silmade all. See peaks ära hoidma soovi ja võimaluse magnetriba või koode kopeerida.

Kliendi silmade all kaarti kuritarvitada vaevalt et keegi julgeb. See on väheusutav.

Mingit konkreetset retsepti või nõuannet kaartide kuritarvitamise vastu loodud ei ole. Kaardiomanik peab olema ennekõike ise tähelepanelik ja vähimagi kahtluse korral, et keegi üritab kaarti kopeerides või seda varastades tema raha kätte saada, sellest vajalikesse kohtadesse, näiteks pangale teatama.

Maksekaarti mul veel ei ole, kuna meil siin Raplas on selle kasutamine olnud siiani üpris piiratud, kuid plaanis on see kindlasti muretseda.

Küll aga kasutan Hoiupanga sularahakaarti, millega ei ole erilisi probleeme olnud. Välja arvatud üks kord, kui sularahaautomaat oli kasutuskõlbmatu, kuna tal ei pidanud klaviatuur vastu. Olen kuulnud, et siin on nii intensiivselt automaadikasutajaid, et automaat ei kannata poolteisetuhandelist klientuuri nädalas lihtsalt välja.

Nii et pangakaarte kasutatakse kõvasti ka Raplas ja nende kasutamine on kindlasti positiivne nähtus.

Meie firma kauplused puutuvad pangakaartidega praegu veel vähe kokku, sest kuuest kauplusest vaid kolmes on tänaseks makseterminaalid üleval.

Toidupoodides kasutavad inimesed praegu maksekaarte ikkagi suhteliselt vähe ja seetõttu pole mingeid olulisi probleeme seni veel tekkinud, võltsimisi pole veel välja tulnud.

Isiklikus plaanis kasutan pangakaarti rohkem automaadist raha väljavõtmisel kui mingite teenuste eest maksmisel. Sellel pinnal pole esinenud mingeid tõrkeid, kui välja arvata juhud, kus mõnikord on automaat lihtsalt suletud.

Hetkel kuum