15. detsember 1996 kell 22:00

Handelsbanken tahab osta hüpoteegipanka

Läinud nädalast on Rootsi hüpoteeklaenufirmale Stadshypotek esitatud kaks konkureerivat pakkumust -- Svenska Handelsbankenilt (SHB) ja kindlustusfirmalt Skandia.

Handelsbankeni pakkumus, mis ületab Skandia oma 10 protsendiga, tuli Rootsi pangandusanalüütikutele üllatusena, kuna arvati, et Stadshypoteki ühinemine Skandiaga on sama hästi kui otsustatud.

Handelsbanken pakub Stadshypoteki A-aktsiate eest 190 Rootsi krooni ning B-aktsiate eest 180 krooni.

Väikeaktsionärid võivad valida, kas müüa oma aktsiad 190 krooniga või vahetada need Handelsbankeni eelisaktsiate vastu, mida saab viie aasta pärast 190 krooni eest ära müüa.

Ajavahemikus 1997--2001 makstakse eelisaktsiatelt dividende 12 krooni aastas.

Rootsi valitsus, kellele kuulub kompaniis 34protsendiline kontrollpakk, teatas, et võtab Handelsbankeni ostupakkumuse vastu, kui keegi ei tee suuremat pakkumust.

Skandia, kes pakkus välja 21,1 miljardi kroonise aktsiate vahetustehingu, ei kavatse esialgu oma pakkumusest loobuda ega seda ka suurendada.

Handelsbankeni pakkumus tooks riigile sisse 7,6 miljardit Rootsi krooni ehk 700 miljonit rohkem kui Skandia pakkumus. Eriti kõrgelt hindab rahandusminister Erik Åsbrink Handelsbankeni lubadust personali mitte koondada.

Handelsbankeni prognoosi kohaselt annab tehing pangale maksustamiseelseks kasumiks 1,1 miljardit krooni. Kui tehing teostuks veel sellel aastal, tooks see Handelsbankenile 7,1miljardilise kasumi. Sellele lisandub sünergiaefekt, mis hoiab viie aasta peale kokku 656 miljonit krooni.

Handelsbanken kavatseb ostusumma tasuda panga likviidsetest vahenditest, eelkõige obligatsioonidesse paigutatud rahast.

Tehingu toimumiseks on vajalik konkurentsiameti kinnitus. Stadshypotekile kuulub 29 protsenti hüpoteeklaenuturust ning Handelsbankenile 10 protsenti, mis tähendab, et ühinenult oleks ettevõte kaks korda suurem, kui on tema lähim konkurent -- Sparbanken koos Spintabiga.

Analüütikud suhtuvad Handelsbankeni sammu reserveeritult ning on imestunud panga pürgimise üle stagneerunud hüpoteeklaenuturule.

Londoni Paribas Capital Markets analüütiku Peter Thorne'i sõnul teeb Handelsbank klassikalise vea, taotledes suurenemist suurenemise enda pärast. FT-SD-DI-BNS

Hetkel kuum