13. jaanuar 1998 kell 22:00

USA ja IMF aitavad Aasiat stabiliseerida

USA ja IMFi tippametnikud püüavad Aasia-süstikvisiitidega olukorda igati rahustada.

Diilerite sõnul õhutas paljusid Aasia riike haaranud kriis turul kartusi, et langus Aasia finantsturgudel võib kanduda üle ka Wall Streetile, kuid esmaspäevane tõus New Yorgis aitas neid kartusi vähemalt ajutiselt leevendada.

Regiooni suurim finantsturg Jaapan lõpetas eilse päeva 0,62protsendilise tõusuga. Hongkongi Hang Sengi indeks kerkis eile 5%, kuigi Moody's Investor Service teatas, et kaalub Hongkongi valuutavõlgade reitingu alandamist.

Aasiasse on saabunud mitu USA ja IMFi tippametnikku, et aidata olukorda rahustada. Lõuna-Korea pealinna saabunud IMFi tegevdirektor Michel Camdessus kiitis Korea võime karmi reformiprogrammi eest, kuid toonitas: «Te olete võitnud alles esimese lahingu, aga ei ole võitnud sõda.» Ning lisas: «Usalduse taastamine on erakordselt raske.»

Seni on IMF toetanud Lõuna-Koread 13,2 miljardi dollariga, millele maailmapank ja Aasia arengupank on lisanud viis miljardit. Maailma tööstuslikult arenenud riigid on lubanud sel kuul anda veel kaheksa miljardit dollarit, et seni maailma suuruselt 11. majandusega Lõuna-Korea jälle jalule saaks.

Väga raskes majandusolukorras olevat Indoneesiat on samuti külastanud mitu IMFi ja USA tippametnikku. Rahvusvahelise valuutafondi (IMF) tegevdirektori asetäitja Stanley Fischer ütles, et tal oli viljakas kohtumine Suhartoga ning et riik on valmis kiirendama reforme, mis fond seadis tingimuseks 43 miljardi dollarilise abipaketi andmisel Jakartale.

Ühendriikide aserahandusministri Lawrence Summersi esmaspäevane saabumine Indoneesiasse lisas veelgi kaalu rahvusvahelisele survele. Praeguseks on IMF maksnud Indoneesiale välja 3 miljardit dollarit ning 15. märtsiks peaks maksma veel 3 miljardit dollarit.

Ühendriikide kõrgetasemeline missioon eesotsas Summersiga alustas turneed Aasia riikides pühapäeval. Visiidi esimene sihtpunkt oli Singapur. Peale Indoneesiat külastavad Ühendriikide ametnikud Taid ja Lõuna-Koread. AP-REUTERS-BNS-ÄP

Hetkel kuum