Piimatoodete eksport kasvas aastaga kaks korda

13. märts 1998, 00:00

Piimatoodete müük Lätti suurenes aastaga viis korda. Piimatöösturid peavad nii suure kasvu üheks põhjuseks seda, et topelttollidest pääsemiseks veetakse toodangut Venemaale läbi Läti. «Eks igaüks vaatab, kuidas Vene topelttollidest mööda saada,» ütles Saaremaa liha- ja piimatööstuse direktor Ahti Viilup. Tema sõnul viiakse kaupa Venemaale ka Leedu, Valgevene ja Soome kaudu.

Hollandisse eksportisid tööstused piima- ja lõssipulbrit, kust Hollandi partnerid selle kolmandatesse maadesse edasi müüsid.

«Eelmine aasta oli just Venemaa tähtsustumise aasta,» ütles ASi Võru Juust nõukogu esimees Ando Hagel. Võru Juustu eksport suurenes eelmisel aastal mahuliselt ligi poole võrra.

Keskühistu Eesti Piim direktori Jaan Mutli sõnul on meie piimatoodete eelis Vene turul nende madalam hind võrreldes sealse kohaliku toodanguga ja hea maine.

Piimatöösturite kinnitusel on olukord Venemaaga kauplemisel pärast poolteise kuu tagust tollikorralduse muutumist stabiliseerunud. ASi Põlva Piima juhatuse esimehe Enn Soku sõnul müüdi Venemaale veebruaris vähem toodangut, kuid seda seepärast, et sealsed partnerid olid endale jaanuaris kaupa varuks ostnud. «Praeguseks oleme saavutanud jälle endised mahud, kuigi rahaliselt veidi kaotame,» lisas Sokk.

Jaan Mutli sõnul on Venemaale müügis toimunud väike tagasilangus. Vene turul domineerib Poola, Läti ja Leedu toodang, mis on kõige odavam, rääkis Mutli. «Meie tooted on umbes 10 protsenti kallimad kui Poola kaup, kuid odavamad Vene enda piimatoodetest,» lisas ta.

Ahti Viilupi sõnul on müük Venemaale vähenenud ja sinna veetava kauba hind langenud. «Laos seisab ka natuke rohkem toodangut kui varem,» ütles Viilup. «Sellegipoolest ei kao Vene turg ka edaspidi kuskile.»

Piimatöösturite ütlusel võib tagasilöök Venemaale ekspordis tulla suvel, sest siis on seal rohkem müügil kohalikku toodangut ja eksporti takistvad kauba külmas hoidmise võimalused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing