26. märts 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Riigikogu Maaliidu fraktsiooni liikmed soovivad välisminister Toomas Hendrik Ilveselt selgitust, miks Eesti ja maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) kõnelused on seni kulgenud edutult.

«Maailmas on vähe riike, mis on oma majanduse liberaliseerinud kuni oma siseturu täieliku ja piiranguteta avamiseni,» märgivad maaliitlased arupärimises. «Selliselt pinnalt lähtuvate läbirääkimiste ebaedu jääb mõistetamatuks.»

Maapoliitikud soovivad, et Ilves tooks selgelt välja põhimõtted, millest välisministeerium juhindub WTO-ga peetavatel läbirääkimistel. BNS

Tallinna linnavalitsus tahab piirata kõrgete linnaametnike lisateenimisvõimalusi linnale kuuluvate äriühingute nõukogude liikmetena.

Abilinnapea Ants Leemets ütles, et linn tahab määratleda, mitmes nõukogus kõrged linnaametnkud tohivad töötada ja kui palju tasu saada.

Linnaametnukud teenivad praegu linnale kuuluvate ettevõtete nõukogude liikmetena tuhandeid kroone igakuist palgalisa vastavalt mullu suvel volikogus kinnitatud korrale.

Töötasu suurus ei sõltu linnale kuuluva ettevõtte käekäigust, vaid on kinnitatud linnavolikogu otsusega. BNS

Eesti Energia ja Soome kontsern Imatran Voima (IVO) sõlmisid eile keskkonnakaitsealase koostööprotokolli, mis määratleb uued ühised õhuheitmete vähendamise eesmärgid.

Eesti Energia peadirektori Gunnar Okki ja IVO presidendi Kalervo Nurmimäki allkirjastatud leping käsitleb väävliühendite ja süsinikdioksiidi heitmeid, teatas Eesti Energia pressiesindaja. BNS

Hansapank suurendas eile juhatuse otsusega oma Leedu tütarfirma UAB Hansabank Markets aktsiakapitali seniselt 1,5 miljonilt litilt kahe miljoni litini.

Hansapanga ökonomist Mart Tõevere ütles, et kapitali suurendamine oli vajalik, kuna Hansabank Markets alustab aktiivset majandustegevust Leedus aprilli lõpus ja käivitamiseks tehtavad kulutused arvestatakse aktsiakapitalist maha.

1,5 miljonit litti on Leedus minimaalne kapitalinõue maaklerifirmadele. BNS

Tallinna linnavalitsus võib täna kinnitada ja volitada abilinnapea Ants Leemetsa alla kirjutama Nomura Internationali korraldatava 240 miljoni kroonise võlakirjaemissiooni lepingule.

Kui linnavalitsus lepingu täna heaks kiidab, kirjutatakse märkimislepingule alla 2. aprillil, ütles Leemets. Linn saab kogu laenu kätte 7. aprillil.

Tallinna 240 mln kroonise võlakirjaemissiooni märgivad selle korraldaja Nomura International ja Nomura Bank. BNS

Riigile kuuluv uudisteagentuur RAS ETA esitab 5. aprilliks kohtule negatiivse kandeotsuse peale apellatsioonkaebuse, viidates otsuse põhjendamatusele.

ETA apellatsioon tugineb väitel, et kohtunik tegi ETAt äriregistrisse mitte kandes vale otsuse, ütles edasikaebust ette valmistav rahandusministeeriumi riigivarade osakonna juhataja Indrek Prank.

Kohtunik viitas Prangi sõnul oma otsuses asjaolule, et ETA äriregistrisse kandmiseks olnuks vaja valitsuse otsust. Seda aga seadus tema kinnitusel ei nõua. BNS

Kolmapäeval sõlmis EVEA Pank ettevõtluse krediteerimise sihtasutusega laenude käendamise ja laenulimiidi lepingud.

EVEA Panga avalike suhete ja turundusosakonna juhataja Gennadi Gramberg teatas, et lepingud on sihtotstarbelised ja mõeldud väikese ja keskmise suurusega eraettevõtete soodsaks krediteerimiseks. Ta lisas, et enamiku EVEA Panga juriidilistest isikutest klientidest moodustavad väikesed äriühingud.

Ettevõtluse krediteerimise sihtasutus käendab väikese ja keskmise suurusega äriühingute ja laenulepingutest tulenevate kohustuste täitmist panga ees. BNS

Legendaarse Eesti Põlevkivi peadirektori Väino Viilupi sõnul on Eesti Ekspressi väited tema peatsest tagasiastumisest ajakirjanduslik väljamõeldis.

«Sellist juttu pole olnud, et ma lahkun pärast 70. sünnipäeva,» kinnitas Viilup.

Viilup märkis, et Eesti Põlevkivi nõukogu koosseisu uuendamine on täiesti võimalik, kuid tegemist on puhtalt valitsuse otsusega ja Eesti Põlevkivi juhtkonnal pole siin midagi kaasa rääkida. BNS

Hetkel kuum