21. aprill 1998 kell 22:00

Laenude odavnemine ei too kaasa hüpet aktsiaturul

Hoiupank alandas eluasemelaenu intressi märtsi keskpaiku. Tallinna Panga ja Ühispanga eelseisev ühinemine on kahe panga laenu baasintressid ühtlustanud, nii et Tallinna Panga intress on protsendi võrra alanenud ja Ühispangal tõusnud.

Hoiupanga turgude asedirektor Ago Lauri ütles, et kuigi fundamentaalselt peaks laenuintresside langetamine endaga kaasa tooma aktsiahindade tõusu, ei ole meie väärtpaberiturul hüppelist hinnatõusu ette näha. «Kuigi mujal maailmas võlakirjaintresside langemine toob automaatselt kaasa aktsiaturul hinnatõusu, siis meil on investoreid, kes fundamentaalanalüüsist lähtuksid, suhteliselt vähe,» lausus Lauri.

Ta lisas, et pikemas perspektiivis hakkab see siiski oma mõju avaldama.

Lauri märkis, et pigem on Eestis aktsiahinnad põhjendamatult alla surutud ja võimalik hinnatõus on pigem korrektuur kui fundamentaalne muutus.

Hansapanga eralaenu arendusjuht Kersti Arro ütles, et laenuintressi alandamise põhjuseks on laenuturul eluasemelaenude hinna üldine alanemine. Ta lisas, et Hansapanga eesmärk on pakkuda oma klientidele soodsat teenust ja tuua panka uusi maksujõulisi kliente. Arro märkis, et erinevalt teistest kommertspankadest on Hansapanga intress fikseeritud ja sellele ei lisandu mingit riskimarginaali.

Hoiupanga uuringute arenduse divisjoni direktor Tanel Kõivupuu lausus, et fikseeritud intressi puhul, mil pank kliendiriski ei arvesta, maksavad väiksema kliendiriskiga kliendid kinni kõrgema riskiastmega klientide riski.

Arro sõnul ei pea selline väide Hansapanga puhul paika, sest personaalpanganduse klientidele väljastab pank soodustingimustel laenu. Eluasemelaenu intress on 0,5--1% madalam klientidele, kelle varade maht Hansapangas on vähemalt 300 000 krooni või brutokuusissetulek vähemalt 25 000 krooni.

Arro lisas, et fikseeritud intress näitab laenu maksimaalset hinda, sellest allapoole on võimalik minna.

Pankade hoiuste mahtude kasv võimaldab suurendada ka laenuportfelli, kuid eelmise aastaga sarnast laenubuumi ei ole sel aastal oodata. Arro märkis, et tõenäoliselt jäävad praegused intressitasemed mõneks ajaks pidama. Kõivupuu lausus, et intressitase sõltub pankade omavahelisest konkurentsist, kuid oluliselt need enam allapoole tulla ei saa. Ta lisas, et pangad said eelmisel aastal hea õppetunni ja on muutunud oluliselt konservatiivsemaks ega rutta liiga kergekäeliselt laenuportfelli suurendama.

Hetkel kuum