Konkurendid suhtuvad tõrjuvalt

24. aprill 1998, 00:00

«On ette näha häireid puiduturul ja sellega kaasnevat ebamajanduslikku segadust,» lausus Eesti suurima saetööstuse AS Imavere saeveski juhatuse esimees Margus Kohava.

Kõigile saeveskitele täisvõimsusel töötamiseks vajalikku kogust palki on raske varuda või kui keegi saab, siis kellegi teise arvel, rääkis Kohava. Kui aga vaadata tööstuse arengut tervikuna, on uue tehase tulek tervitatav, sest keegi ei saa väita, et ruumi ei ole, täpsustas ta.

«Ei tervita nii suurte tegijate tulekut, sest ta viib tasakaalust välja puiduturu, muutes selle vaieldamatult pingelisemaks,» täiendas teise Eesti suursaeveski Sõmerpalu omaniku ASi Toftan direktor Tiit Kolk. Tema väitel on saetööstuste palgivajadus praegu lähedal kriitilisele piirile, kust tekib defitsiit. Seetõttu on loomulik, et Eesti suuremaid saetööstusi siduv saeveskite ühendus kujundab oma seisukoha lähiajal, märkis Kolk.

Kanadalaste tulek teeb palgituru raskemaks, tõdes sügisel tööle hakkava ASi Paikuse saeveski juhatuse esimees Tõnu Järv. Tema kinnitusel on Eesti suuremate saeveskite eelis puiduvarumisfirmade osalus saeveskite omanike ringis. «Iga omanik müüb palgi ikka oma saeveskile, kallimalt ostjale hakkavad müüma pikkade lepingute lõppedes väiksemad varujad,» sõnas Järv.

Järve sõnul on välisinvestori ainus võimalus mõni kohalik puiduvarumisfirma ära osta või kellegagi kampa lüüa. «Praegu küll kellestki kuulnud pole,» tähendas Järv.

Margus Kohava ütlusel on jutud Eesti piiramatust metsatagavarast petlikud. «Erametsades on toimunud viimastel aastatel kontrollimatu palgiraie, mis ei saa igavesti kesta,» selgitas ta. Enamik erametsaomanikke toob oma palgi müüki kevadel, mis tekitab tunde, et palki on väga palju, tõdes Kohava.

Kindlasti tekib ka Imaverel raskusi palgi varumisega sügisel, kui metsa pääsemine on vihma tõttu raskem, ütles ta.

Kolgi sõnul sunnib uue suure konkurendi tulek seniste tegijate mängumaale unustama omavahelise konkurentsivõitluse, pannes seljad kokku võitluses uue tegija tungimisega nende mängumaale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing