Eestisse jääb nende toodangust vaid mõni protsent, sestap ei teata siin puutulpide valmistajatest suurt midagi. Euroopas aga on selliste puust iluasjade järele suur nõudmine ja eestlaste töö on hinnas tänu madalale hinnatasemele.
Paliveres on rajatud väike tehas, mis annab selle paiga suurima tööandjana tööd 80 inimesele. Tootmine käib kolmes hoones, töölised kannavad erksiniseid tunkesid ja töötavad mitmes vahetuses. Nende töötasu jääb ASi PalWood juhataja Aare Pajusalu sõnul alla kümne tuhande krooni. Pajusalu on ise üks PalWoodi omanikest ja firmas töötavad nii tema naine kui lapsed.
Kõikjal tehase ruumides on pappkastidesse kuhjatud puudetaile, millest midagi saama peab. Mõne suveniiri juures annab mõistatada, kellele peaks seda vaja minema: kasvõi näiteks valgeks värvitud armsa olemisega puulammast ja selle kõrval puust aluse peale toetuvat sinist lambakarjust.
Juba pikemat aega meeldib välismaalastele sinine värv. Sellepärast võõbatakse seda tooni nii küürutav kass, lambakarjus kui postkast, mille katuse külge kinnitatakse silmailuks veel üks puust lill. Kogu kauba pakivad naised käsitsi tsellofaani, seda tööd teeb ka Aare Pajusalu abikaasa.
PalWoodis tehakse puusuveniire 1989. aastast. Viis aastat tagasi saadeti esimene tulbipartii Rootsi ja sellest ajast on toodang pea tervenisti eksporditud. Sel aastal müüakse toodang kümnesse välisriiki, Euroopa kõrval USAsse ja Jaapanisse. Nõutavaim kaup on endiselt puust lillekesed ja loomakesed.
Välismaal on praegu väga hinnatud igasugused masseerimise-loomakesed, haarab hoogu läinud Aare Pajusalu kastist ühe lakitud lepatriinu, kelle jalad lõpevad ümarate nuppudega. Pannakse niimoodi rinnale ja hõõrutakse veri kuumaks, näitab ta oma rinnaesisel ette.
Nädalas paaril korral tuleb Aare Pajusalul teha tehase territooriumil ringkäike välispartneritele ja muidu külalistele.
PalWoodi kui eduka eks-portijaga tutvumine on kuulunud kõikide majandusministrite kavasse.
Ettevõtte eelmise aasta käive oli 15 miljonit krooni, selleks aastaks plaanivad omanikud kuni 25 miljoni suurust käivet, räägib Pajusalu. Kuus tarvitab PalWood 120 tihumeetrit põhiliselt kasepuitu.
PalWoodi omanikeks on 19 Eesti eraisikut, nõukogu esimees on Eesti Energia finantsjuht Sandor Liive, firmas on ka tema vend.
Tartumaal Tõrvandis asuv AS Anuta müüb suveniire Saksamaale, Rootsi, Prantsusmaale, väheke Itaaliasse. Tõrvandi tehase ainuomanik on Margus Merisalu, kes ei soovi oma ettevõtmise kohta mingeid kommentaare anda.
Peale kahe suurema puutulbivalmistaja on Eestis veel hulk väiksemaid tegijaid. Teiste hulgas samuti Kihnu saare naised, kes talvel tubase tööna neid käsitsi nikerdavad.
Seotud lood
Kestlikkusaruandlus puudutab üha rohkemaid ettevõtteid, sest lisaks suurusest tulenevale kohustusele tekib raporteerimise vajadus ka tarneahela kaudu.
Enimloetud
3
Tesla ostuga võiks oodata
6
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Hetkel kuum
Tesla ostuga võiks oodata
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Tagasi Äripäeva esilehele