27. mai 1998 kell 22:00

Kas Preatoni teeb panka ostes tasuva investeeringu?

Kui Preatoni varasemaid tehingud arvesse võtta, siis ta ei ole eksinud. Järelikult nii tema edukus Eestis kui tema õigeaegne reageerimine börsil näitavad, et kui ta Krediidipanga ostab, siis teeb kasuliku tehingu.

Krediidipangal on vist probleeme Vene maksuametiga. Aga varasemad kogemused näitavad, et nende lahendamine on meile seni edukas olnud. Krediidipank on küll väike, aga ta on üsna konservatiivne. Ta ei ole võtnud põhjendamatuid riske.

Areneva majandusega maades pangandus areneb kiiremini kui majandus. Järelikult kui majanduses prognoositakse sel aastal kiiret arengut, siis kindlasti on Krediidipangal head arenguvõimalused.

Kui mingit ettevõtet ostetakse, on see ostja jaoks kindlasti tasuv investeering. Kui Preatoni sellise otsuse tegi, siis on tal nägemus, milliseks ta tahab seda panka arendada või kust tal see raha tagasi tuleb.

Eks tekib uus ja huvitav situatsioon Eesti pangandusturul. Nüüd vaatame, mis edasi saab, kui tehing ikka lõpuks teoks saab. Üks põhjus võib olla ka see, et oli vaja juriidilist keha, kelle kaudu raha siia toimetada, kellel oleks krediidiasutuse litsents, et saab lihtsate inimeste käest deposiite võtta ja laenu anda. Selle panga kaudu saaks raha kanaliseerida ja pank tulla eluasemelaenu turule.

Ma arvan, et siin on tegemist litsentsi ostmisega. Ja edukus sõltub sellest, kui tõsised on investorid, kes selle taga on. Nii võib sellest päris huvitav asi tulla.

Arvan, et Eesti laenuturul on täna ruumi. Loomulikult sõltub kõik finantseerimise hinnast, mis hinnaga pank raha sisse saab. Kui taga on tõsised investorid, on see projekt kindlasti väga huvitav.

Ma ei tea, mis hinna eest Krediidipank ostetakse ja millised on ostjate tulevikuplaanid. Võib-olla on vaja rahastada enda projekte.

Üks võimalus on, et Preatoni saab selle ostu kaudu toimiva panganduslitsentsi ja teatud bilansi. Seoses teiste pankade liitumisega on tekitatud pangatöötajate ülejääk. Nii saab ta ka suhteliselt häid spetsialiste. Kui on õige idee, siis praegu on selleks suhteliselt soodne aeg. Aga kõik sõltub hinnast ja kavatsustest.

Igast pangast on võimalik teha korralik pank. Mõnikord on sellisesse panka, mis on suhteliselt odav, palju soodsam investeerida. Võid maksta rohkem raha palkadeks, et kaasata häid inimesi. Minu meelest päris huvitav võimalus.

Hetkel kuum