31. mai 1998 kell 22:00

Hoiupank ostab Balta?

Riia börsi indeks liikus esmakordselt pärast 14. maid ülespoole, toetatuna Balta ja Staburadze ägedast tõusust. Balta oli ka päeva aktiivseim ligi 300 000-latise käibega. Läti pressi andmetel on Zemes Banka müünud oma osaluse Baltas Eesti Hoiupangale ja Läti Bastions-grupile, mille omanike seas on ka Balta juhtkond. Maaklerite sõnul on Balta hetkel jälgimist väärt aktsia. Staburadze hüppas küll 11 santiimi võrra, kuid käive oli äärmiselt tagasihoidlik. Ka Unibanka liikus napilt üles.

Leedu börsi põhinimekiri kukkus reedel juba 11. päeva järjest. Pangad ei suuda kuidagi põhja leida ning ka Roki?kis langes. Ainsana tõusis taas Medienos Plau?as. A-nimekirjas oli populaarne Balti Laevaremonditehas. Investorid hellitavad viimase suhtes lootusi, et väärtpaberi- ja börsikomisjoni uued reeglid sunnivad 90% osalust omavat Odensed tegema pakkumise ka ülejäänud 10% ostmiseks sarnaselt Medienos Plau?ase juhtumile.

Reedene kauplemissessioon Venemaal oli segu headest ja halbadest uudistest, kuid halbade uudiste mõju turule osutus tugevamaks. Ühelt poolt tugevnes rubla ning ka võlakirjaturg ning investorite lootused kriisi ületamisele tugevnesid, teisalt teatas Moody's Vene krediidireitingu alandamisest Ba3-lt B1-le. Ka ei ole päriselt selge IMFi poolt Venemaale antava kriisiabi staatus ning paljude arvates jääb lubatud abipakett liiga väikeseks.

Neljapäev katkestas langustrendi USA turgudel, kuid olulisimad hetkeprobleemid -- ettevõtete kasumid ja intressimäärad -- hoidsid investoreid jätkuvalt ärevuses. See sundis analüütikuid arvama, et trend ei ole veel lõplikult murtud ning tugevamaid tõuse pole esialgu oodata. Üsna tagasihoidlik oli ka investorite reaktsioon USA majanduskasvu prognoosi märkimisväärsele suurendamisele. Lähikuudeks oodatakse igal juhul hindade suhteliselt tagasihoidlikku edu ning turu tugevnemist alles sügisel-talvel.

Hetkel kuum