18. juuni 1998 kell 22:00

Talupidajad avaldasid meelt

Vaatamata sellele, et Toompeale marssides võtsid talupidajad kaasa vihaseid plakatid ja roostes vikatid, oli peaminister Mart Siimann nende meeled eelmisel päeval lubadustega maha jahutanud.

Teadmata põhjusel ei vastanud valitsus talupidajate keskliidu poolt varem saadetud kahele kirjale, milles ähvardati meeleavaldusega, kui valitsus Maapanga rahakappe klientidele esmaspäevaks ei ava. Siimann helistas teisipäeval talupidajate juhtidele ja lubas Ühispanga ja riigieelarve rahaga hädalised välja aidata. Tekkis lootus, et pärast jaanipäeva võib heinateole ja putukatõrjele mõtlema hakata.

«Kas meeleavaldusel on üldse mõtet, kui asjad niigi laabuvad,» kahtles liidu tegevdirektor Kaul Nurm. Plakatite alla kogunes esialgu planeeritud paari tuhande asemel paarsada talunikku.

Rahumeelne meeleavaldus kujunes mõnusaks vabaõhuürituseks. Kaugelt tulnud said näha ja käega katsuda mehi, keda külades vaid televiisorist näha võib ning riigikogu liikmetele kingiti võimalus proovida oma sõna jõudu parlamentaarsest rutiinist rikkumata kuulajaskonnal.

«Arvamus, et pintsaku ja lipsuga röövel on parem kui tavaline röövel, kasvab haigest mõtteviisist,» teatas liidu esimees Ants Aaman Lossi platsile aetud veoauto kastist pigem mõnu kui vihaga. Kuigi hiljem selgus, et ühe pensionäri kaasa võetud vikat oli rohkem näitamiseks kui lõikamiseks, hoidsid järgnevad sõnavõtjad Aamani etteantud joont.

«Minul oli meeleavaldajatega asjalik kohtumine -- inimesed said aru, et Maapank pole pankrotis,» kirjeldas läbi piketeerijate suurettevõtjatega kohtuma rutanud peaminister Mart Siimann. «Tavaline lugu, kus ühed kritiseerisid ja teised samas kõrval kiitsid valitsust,» lisas ta.

Toompeale sattunud eraettevõtja Illar Hallaste kinnitas, et üks tema klient tegi 5. juuni õhtul maksekorralduse 6,4 miljoni krooni kandmiseks Forekspanka, kuhu see raha ei jõudnud.

Hetkel kuum