9. september 1998 kell 22:00

Vene ekspordi peatumine ummistab toiduturu

Läänes kuhjuvad lihamäed

Peaaegu üleöö on ära langenud turg, mis veel läinud aastal neelas 45 protsenti Euroopa Liidust kolmandatesse riikidesse eksporditavast loomalihast ning kolmandiku sea- ja linnulihast.

Kokku ulatus ELi põllumajandussaaduste eksport enam kui 6 miljardi dollarini.

Praeguseks on eksport täielikult peatunud. Rubla vabalanguse tõttu ei tea eksportijad, kas juba sõlmitud lepingud täidetakse või kui palju neil kauba eest raha on oodata. Vene importijad ei suuda uusi valuutalepinguid sõlmida.

«Alternatiivseid turge on raske leida. Kui Euroopa komisjon selles osas midagi otsustab, peab see olema globaalsel baasil,» ütles Euroopa lihasaaduste turustamisega tegeleva assotsiatsiooni UECBV peasekretär Jean-Luc Meriaux ekspordikrediitidele viidates.

Praeguseks ei ole komisjon ekspordi edendamiseks uut raha eraldanud ega käivitanud ka toiduabi programme, mida varasematel aastatel on tehtud.

Venemaa turg pole ainus turg, kus Euroopa tootjad eksporditoetust vajaksid. Ka teised eksportivad riigid, nagu USA, otsivad Vene turule alternatiivi, suurendades konkurentsi maailma muudel turgudel. 1998. aasta alguses oli Venemaa USA sealihatootjatele suuruselt kolmas eksporditurg.

Euroopa Liidul on interventsiooniladudes juba praegu 500 000 tonni liigset loomaliha. Kriisi süvenemine ei võimalda komisjonil neid varusid esialgu vähendada.

Kõige suurema probleemi ees on sealihatootjad. Euroopa Liidu siseturg on küllastunud ning teine suurim eksporditurg --Aasia -- on samuti kokku varisenud. Hinnad on langenud viimaste aastakümnete kõige madalamale tasemele.

Saksamaal on sigade tapakaalu kilo hind sõjajärgse aja madalaim -- kaks marka kilo eest. Veel läinud aastal ulatus kilo hind 4,45 margani.

Prantsusmaa teatas sel nädalal, et kompenseerib oma sealihatootjatele Venemaa turu äralangemise. Suurbritannia talunikud aga protestivad tänavatel hindade pärast, mis moodustavad möödunud aasta tasemest vaid 40 protsenti.

Kannatavad ka Euroopa või- ja juustueksport. Saksamaa jogurtitootjatele oli Venemaa läinud aastal suuruselt kolmas eksporditurg. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum