23. september 1998 kell 22:00

Poola kavandab maksureformi

Üksikisiku tulumaks, millele praegu kehtib kolm määra -- olenevalt sissetulekust 19, 30 ja 40 protsenti -- on aastaks 2000 plaanis ühtlustada ühele määrale 22%. Üleminekuetapis jääks tulevast aastast paralleelselt kasutusele kaks määra -- 22 ja 32 protsenti.

Järk-järgult alaneks ka ettevõtte tulumaks, mis praegu on 38 protsenti. Tuleval aastal peaks maks alanema 32 protsendile, 2000. aastal 26 protsendile, aastal 2001 ja 2002 vastavalt 24 ja 22 protsendile.

Nii hakkaks tulumaksu osas kehtima ühtlane 22protsendiline maksumäär.

Maksusüsteemi muudatustega lihtsustub ka tulude deklareerimine.

Balcerowiczi sõnul võidavad uuest maksusüsteemist eelkõige vähese sissetulekuga elanikud, sealhulgas pensionärid, sest maksuvaba miinimumi on plaanis tõsta 1999. aasal 3600 zlotile (13 536 Eesti krooni) ning aastal 2000 4200 zlotile (15 792 Eesti krooni). Samuti stimuleeriks see uute töökohtade loomist.

Rahandusministeeriumi plaani järgi hakkaksid 2000. aastal tulumaksu maksma ka talupidajad. Kuni 50 hektari suurused talud maksustatakse ühe määraga, ülejäänutel tuleb pidada detailset arvestust.

Praegu on põllumehed tulumaksust vabastatud. Erandi moodustavad seenekasvatajad, karusloomakasvatajad ja kasvuhoonete omanikud.

Peale selle tahetakse käibemaksuga maksustada liha, piim, munad, teravili, köögi- ja puuvili. Esimeses etapis 3-, teises 7protsendilise määraga.

Esialgu pole põllumeestel vaja muretseda, sest rahandusministri plaani toetab vaid liberaaltsentristlik Vabadusliit (UW). Teised poliitilised jõud eesotsas Solidaarsuse valimisaktsiooniga (AWS) on reformikava suhtes kriitilised.

Oma valimiskampaanias lubas AWS lastega peresid toetavaid makse, millest Balcerowiczi kontseptsioon mööda läheb. Veel häirib AWSi, et plaan sündis kabinetivaikuses ilma laiema poliitilise diskussioonita.

UW väidab aga, et valitsusel on valida vaid kahe alternatiivi vahel: kas teha peredele tagasihoidlikke järeleandmisi (suurendades koormust riigieelarvele), sest kõiki nõudmisi täita pole võimalik, või kehtestada uus maksusüsteem, mis on kasulik suuremale osale maksumaksjatest.

Tõenäoliselt saab lahenduseks kompromissvariant, mis püüab maksusüsteemi pisut lihtsustada. Aastal 2000 ühtlane tulumaksumäär ilmselt ei rakendu.

Rahandusministri plaani toetavad Poola ettevõtjad, kes näevad ettevõtte tulumaksu alandamises tugevat impulssi majandustegevuse stimuleerimiseks.

Samuti kiidavad ettevõtjad üksikisiku tulumaksu alandamist. 22protsendilise määra puhul oleks paljud Poola ettevõtetes juhtivatel kohtadel töötavad välismaalased valmis oma makse tasuma Poolas. Praegu eelistatakse resideeruda mõnes muus riigis ning oma maksud seal tasuda.

Septembri lõpuks pidi rahandusministeeriumil valmima teinegi maksusüsteemi reformimisettepanek, et täiustada maksude kogumise süsteemi ning parandada suhteid maksumaksjate ja maksuameti vahel. GW-RP-ÄP

Hanssoni kommentaarid reformikava kohta

Hetkel kuum