Vangid toodavad trelle

Andres Reimer 19. november 1998, 00:00

Ämari vangid hakkavad juba uuel aastal ise endale trelle ja kongiuksi valmistama, mis vastavad rahvusvahelistele kvaliteedinõuetele, kinnitab vanglate ameti peadirektor Olavi Israel.

Strongbar Industries investeerib lähiajal üle 5 miljoni krooni, et kohandada vanglas ligi 100ruutmeetrine kivihall metallitöökojaks 40 vangile.

Praegu töötab viiesajast Ämari vangist kõigest sada. Põhiliselt valmivad kinnipeetute käe all ämbrid, lüpsikud ja piimajahutid. Kuid ka trelle ja okaslinti valmistavad vangid juba mõnda aega oma vanglale ise.

Vangla direktor Gunnar Bergvald kinnitab, et usaldusväärse kvaliteedikontrolli tõttu ei saa vangid endale trelle keevitades põgenemiseks sobivaid kohandusi teha.

Bergvaldi sõnul on vangide tööjõud konkurentsitult odavaim. Tunnihinde alusel makstav palk küünib 680 kroonini kuus. Veerandi palgast kannab vangla oma arvele ning pärast maksude mahaarvamist saab vang kätte 463 krooni, kui tal pole pahategude heastamise kohustusi. Bergvald ütleb, et kanadalastele töötavad vangid hakkavad teenima rohkem, sest tükitöö eest makstakse ka vanglas suuremat palka.

Olavi Israel logistab vanglate ameti remonditavas peahoones vangide valmistatud rohmakat trellust ning kinnitab, et nii inetu väljanägemise ja kehva kvaliteediga kraami Ämarist pärast lepingu sõlmimist kanadalastega tulema ei hakka.

Kanadalastel on pikaajaline vangidega töötamise kogemus Põhja-Ameerika mandril. Kompanii asepresident Gordon West kinnitab, et Strongbari toodangut kasutavad pangad, vanglad, politseijaoskonnad ja kohtud.

Olavi Israel kinnitab, et vangid on kuldsete kätega mehed, kes võivad ülemere know-how'd kasutades Eesti turul konkurentsivõimelisteks muutuda. Isreali sõnul toob amet alati vanglast abiväge, kui peakontoris mõne seifi avamisega jänni jäädakse.

Mehed, kes istuvad trellide taga ligi kaheksa aastat, saavad Israeli väitel vabadusse pääsemise ajaks kanadalaste abiga arvestatava kvalifikatsiooni ning pika töökogemuse rahvusvahelises ettevõttes, mis aitab neil uut elu asutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 08:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing