19. november 1998 kell 22:00

USAs püsib optimism

Teatavasti alandas USA keskpank (Fed) teisipäeval lühiajalist intressi 5-lt 4,75 protsendile ning pankadevahelist intressi 4,75 protsendilt 4,50-le. Investeerimispanga Lehman Brothers peaökonomist Stephen Slifer ennustab: keskpank püüab kehvas seisus maailmamajanduse mõju USA majandusele vähendada edasiste intressialandamistega, mis jätkuvad sel ja järgmisel aastal, kuni põhilised intressid jõuavad kolme protsendini. Sliferi seisukohta suhtutakse tõsiselt, sest ta on valitud juba mitmendat aastat USA parimaks keskpanga tegevuse analüüsijaks ja seepärast on tema sõnadel Wall Streetil kaalu.

Intresside alandamist on vaja majanduskasvu toetamiseks, sest selle aasta 3protsendiline sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasv peaks Lehman Brothersi prognoosi kohaselt 1999. a kokku sulama ühele protsendile.

Majanduses on tekkinud mitu negatiivset tegurit. Esiteks on ettevõtjate tulevikuväljavaated kõige tagasihoidlikumad pärast 1991. aastat. Aasia odavnenud toodete impordi kasvu mõjul on USA kaubandusbilansi puudujääk suurenenud oodatust kiiremini. Tööpuudus on küll väike, kuid kasvutendentsiga: kevade 4,3 protsendilt on see tõusnud 4,6-le. Kuna inimeste sissetulekud ei suurene, hakkab tarbimine vähenema.

Arvestades negatiivseid asjaolusid, on Wall Streeti tõus pärast sügisest Dow Jonesi 20protsendilist langust Stephen Sliferit üllatanud. Kuid lähtudes varasematest kogemustest, ennustab ta, et kui 20protsendilise indeksi langusega ei kaasne majandusseisakut, siis tõuseb börsiindeks järgmise 12 kuu jooksul kuni 30%, mis jätab tulevaks aastaks Dow Jonesile tõusuruumi 10--15%.

Kuid selle teostumiseks on vaja kahte eeldust: keskpank jätkab intresside alandamist ja Jaapan oma pangaprobleemidega ei põhjusta musta auku, mis tõmbab kõik ülejäänud sisse. Lehman Brothersi analüütik tuletab meelde, et Ühendriikidel kulus Jaapani omast viis korda väiksema pangakriisiga toimetulekuks viis aastat (1987--1992), mistõttu on väheusutav, et Jaapan palju suurema kriisiga suudaks rutem toime tulla.

Optimismi taastumist Wall Streetil näitab Investors Sentiment Index, mis kajastab 130 juhtiva investori hinnangut börsi ja aktsiate arengule. Viimase indeksi kohaselt oli positiivseid seisukohti 53,1% ja negatiivseid 35,4%, septembri keskel oli nende vahekord 36,4:47,5%.

Autor: DI

Hetkel kuum