Vilve Torn • 8. detsember 1998 kell 22:00

Meri ja Siimann on tänavu reisinud 3 miljoni krooni eest

Presidendi kantselei pressiesindaja Epp Alatalu ütles, et sel aastal oli presidendi lähetuskuludeks ette nähtud 2,35 miljonit krooni, millest vaid 100 000 krooni oli mõeldud Eesti-sisesteks sõitudeks.

Alatalu sõnul sõltuvad välisvisiitide maksumused reisi eesmärkidest. Näiteks töövisiidi puhul kannab presidendi kantselei oma kulutused ise, kuid riigivisiidi puhul makstakse presidendi ja teda saatva lähidelegatsiooni kulutused kinni.

Alatalu tõi näiteks aprillikuus toimunud president Lennart Meri neljapäevase ametliku visiidi Poola, mis läks maksma 204 118 krooni. Presidendiga kaasas olnud piirivalve ülem, kaitsejõudude peastaabi esindaja ja kaitseminister kandsid oma kulutused ise.

Järgmise aasta lähetuskulusid ei saa presidendi kantselei Alatalu sõnul veel öelda, sest 1999. aasta riigi eelarve on riigikogu poolt kinnitamata.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige, Isamaaliidu fraktsiooni esimees Toivo Jürgenson ütles, et presidendi kantselei lähetuskuludeks on järgmiseks aastaks arvestatud 2,65 miljonit krooni. Jürgenson sõnul ei ole presidendi kantselei lähetuskulude suurenemine 300 000 krooni võrra üllatav.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik ütles, et peaministri sõidud käivad eelarve järgi riigikantselei töötajate lähetuskulude alla ning peaministri jaoks puudub eelarves eraldi rida. Riigikantselei lähetuskulude suuruseks oli sel aastal 1,8 miljonit krooni.

Riigikantselei pearaamatupidaja Harry Sõrmuse sõnul ei ole lähetuskulud riigikogu poolt paika pandud ning seda summat võib vajaduse järgi muuta.

Kõige kallimaks kujunes peaminister Mart Siimanni ja tema kaaskonna Norra-Austraalia visiit sel suvel, mis maksis 432 663 krooni.

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Heiki Kranichi sõnul on välislähetused selline eelarve punkt, kus on vaidlused kerged tekkima. Igal asjal on oma piir, kuid presidendi ja riigikantselei lähetuskuludeks ette nähtud summad ei ole suured, ütles Kranich.

Hetkel kuum