20. aprill 1999 kell 22:00

Prügipiraadid on väljas

Kevadel tuleb maanteede-äärsetest võpsikutest välja hulgaliselt talvel maha kallatud prügikoormaid. Suur-Sõjamäe tee äärde tekkinud prügimäe läheduses aiamaad pidav Leonid Komlev on mitmeid kordi prügi mahakallajaid hurjutanud, kuid kuulda teda võetud ei ole. Mehe jutu järgi käivad prügipiraadid õhtuti pärast nelja ja nädalavahetustel.

ASi Ragn-Sells Eesti juhi Rein Leipalu sõnul on piraatprügi tõsine asi, mis reostab metsaaluseid ja tekitab kõlvatut konkurentsi.

Piraatlust kinnitab ka see, et andmed Tallinnas tekkivate ehitusjäätmete koguse kohta ja Pääsküla prügila andmed ei lange kokku.

Leipalu hinnangul lisavad segadust väikesed prügilad, kus ei küsita saatelehti ega kontrollita jäätmete päritolu.

Ragn-Sells Eesti müügijuht Elmu Meier räägib, et osa ettevõtteid kasutab väikseid maaprügilaid, kuhu nad prügi tegelikult viia ei tohi. Ta ütleb, et kliendid on teatanud ligi 60 protsenti odavamatest pakkumistest ning sundinud hindu alandama.

Mati Arro sõnul ei ole paljud Tallinna ettevõtted ja elanikud teadlikud Tallinna jäätmekäitluse eeskirjast, mille kohaselt tuleb igal prügitootjal sõlmida leping prügifirmaga ning kasutada selle ettevõtte teenust. Mitu korda madalama hinna pakkujaid peaksid prügiteenuse saajad ise kontrollima.

Praegu puudub kontroll omavolilise prügiveo üle. Ühtegi trahvi lepingu puudumise tõttu tehtud ei ole. Kedagi konkreetselt pole võimalik süüdistada, sest puuduvad vahetud tunnistajad.

Arro väitel on üks piraatluse takistamise võimalus kehtestada litsentsinõue.

Jäätmekäitlusfirmade esindajad kavatsevad peatselt koguneda jäätmekäitlejate liidu nõupidamisele, et arutada võimalikke lahendusi piraatlike prügivedajate tegevuse tõkestamiseks.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum