ÄP fototoimetus • 3. mai 1999 kell 22:00

USA jõuline majanduskasv

USA kaubandusministeeriumi andmetel ületas majanduskasv kolme protsenti viimase kümne kvartali jooksul üheksandat korda. See on seda üllatavam, et eelmise aasta viimase kvartali majanduskasv oli tagasihoidlik 0,6%. Uus kasv saavutati enneolematult paisunud ehk viimase kümne aasta suurima tarbijanõudluse tulemusena.

Kaubandusministeeriumi hinnangul võinuks kasv olla veelgi suurem, kui kaubandusbilansi defitsiit poleks nõnda palju kasvanud. Väidetavalt alandas see kogutoodangu kasvu 2,5 protsendipunkti võrra. USA kaubandusbilansi puudujääk peaks aasta kohta paisuma üle 250 miljardi dollari. See kajastab suurt erinevust kaheksaprotsendilise kodumaise nõudluse kasvuga USA ja suhtelises seisakus oleva muu maailma vahel.

Hoolimata suurest kulutuste kasvust püsib inflatsioon väike. Esimeses kvartalis suurenes see aastaarvestuses 1,4%. Kõik need majandustulemused näitavad, et ameeriklased naudivad selle sajandi kõige soodsamaid majandusolusid. Ja ehkki osa ökonomiste väljendab pidevalt kahtlusi majanduskasvu jätkumise suhtes, süveneb arvamus, et kiire majanduskasv koos väikese töötuse ja inflatsiooniga ei ole sugugi asjaolude õnnelik kokkusattumus, vaid hoopis fundamentaalsete muudatuste tulemus.

Paljud majandusteadlased on hakanud arvama, et vana ettekujutus, mille kohaselt 2,5protsendilise majanduskasvuga hakkab inflatsioon vältimatult suurenema, on aegunud. Eelkõige tänu tootlikkuse kasvule on see piir nüüdseks kerkinud kolmele protsendile või veelgi kõrgemale. Seda seisukohta on hakanud jagama ka USA keskpanga (Fed) poliitika kujundajad, mistõttu nad ei kiirusta intressimäärade tõstmisega enne, kui pole selgeid märke inflatsiooni tõusust.

USA tööjõukulud suurenesid esimeses kvartalis kõige aeglasemalt viimase 20 aasta jooksul, ja seda vaatamata 30 aasta väikseimale tööpuudusele. USA tööministeeriumi andmeil suurenes kõiki tööga seotud kulusid arvestav tööjõukuluindeks esimeses kvartalis 0,4%. Märtsi lõpu seisuga on tööjõukulu kasvanud aastaga 3%, mis jääb alla mullu sama aja näitajale -- 3,3%.

Finantsturud on uudise üle rõõmsad, sest enamik analüütikuid ei näe põhjust, miks keskpank peaks vaatamata suurele majanduskasvule intresse tõstma, kui inflatsioon on väike. New Yorgi investeerimispanga Merrill Lynch vanemökonomist Gerald Cohen pakub, et Fed ei tõsta intresse kogu selle aasta jooksul.

Osa USA ökonomiste on asunud seisukohale, et jätkuvad ideaalsed majandustingimused on saavutatud tänu USA firmade tootlikkuse suurendamisele, mis on aidanud inflatsiooni ohjeldada. «Oleme nüüd jõudnud tagasi tõelisesse konkureerivasse kapitalismi, kus firmad peavad hinnavõistlust ning rentaabluse säilitamise huvides investeerivad tootlikkust suurendavasse tehnoloogiasse,» ütles Cohen.

Kõige hämmastavam tööjõukulude alanemise uudis tuli erasektorist, kus tööjõuturg on kõige pingelisem. Viimasel aastal kerkisid palgad USA erasektoris 3,3%, mis aastataguse nelja protsendiga võrreldes tähendab langust. Ja samal ajal on töötuse määr kukkunud 4,2 protsendile, mis on 29 aasta madalaim näitaja.

Autor: ÄP

Hetkel kuum