ÄP fototoimetus • 1. juuni 1999 kell 22:00

Reformimeelne Vene valitsus

Venemaa esimeseks peaministriks, kes vastutab riigi rahanduspoliitika ja makromajanduse eest, nimetati 41aastane Viktor Hristenko, kes seni pidas suhteid rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega ja enne seda kuulus asepeaministrina Sergei Kirijenko valitsusse. Hristenko ametikoht loodi peaminister Stepashini nõudel pärast seda, kui Jeltsin oli nimetanud oma soosiku, endise raudteeministri Nikolai Asjonenko majandusküsimuste eest vastutavaks esimeseks asepeaministriks. Analüütikud mainivad, et president on oma soosikute läbisurumisega nõrgestanud järjekordselt peaministri positsiooni, mistõttu valitsusel on vähe lootust jõulist poliitikat ajada.

Rahandusministriks sai Mihhail Kasjanov, kes oli eelmise valitsuse aserahandusminister ja juhtis läbirääkimisi Venemaa 140 mld dollari suuruse laenu struktureerimise üle. Esimese asepeaministri kohast loobunud Mihhail Zadornov hakkab korraldama Venemaa suhteid rahvusvaheliste rahandusorganisatsioonidega.

Endine Peterburi asekuberner Ilja Klebanov nimetati asepeaministriks sõjatööstuse alal ning reformimeelne Andrei shapovaljants säilitas majandusministri portfelli.

Sel nädalal peab riigiduuma alustama valitsuse esitatud seaduseelnõude arutamist, mille vastuvõtmisest sõltub IMFilt uue, 4,5 mld dollarise laenu saamine. Põhilised neist hõlmavad pangasüsteemi reformi ning bensiini- ja alkoholimaksu tõstmist. Laenude saamine on hädavajalik, et Venemaa saaks suve hakul tasuda välisvõlgu, mille tähtaeg kätte jõuab.

Et poliitikud ja duuma mõtlevad juba detsembrivalimistele, pole ebapopulaarsete ja vajalike reformide läbiviimine Venemaal ilmselt võimalik, toonitavad eksperdid.

Autor: ÄP

Hetkel kuum