Tiit Elner • 11. juuli 1999 kell 22:00

Õlletootja teenib pidulistelt

1993. aastal Originaaliga turule tulles maksis Saku Õlletehas esimesele toetatud üritusele, Tartu teatrifestivalile Dionysia 25 000 krooni ja kostitas teatritegelasi paarikümne kasti õllega, olles sellega peasponsor.

Praegu maksab toote promomine mõnel tõsiseltvõetavamal üritusel sadu tuhandeid kroone, hindab õlletootjate reklaamikulusid eile lõppenud Õllesummeri müügijuht Janek Reimal.

Reimali sõnul saab õlletootja näiteks muusikaüritusega tarbijakontakti kätte odavamalt kui meedia- või välireklaami kaudu. Õlletootjad ei teeni muusikaüritustel mitte niivõrd otse müügilt, kuivõrd maine ja potentsiaalsete tarbijatega hangitud kontaktide pealt.

Saku Õlletehase avalike suhete juht Ruth Roht kinnitab, et Saku teostab Tallinnas toimuvatel üritustel müüki peamiselt koostööpartnerite kaudu, maakondades aga tihti ka iseseisvalt.

Saku turundusdirektor Karin Sepp lisab, et reklaami mõttes on kontakti hind odavam populaarkultuuri üritustel ja kallim näiteks süvamuusika puhul. Viimase liigi hulka arvab ta ka laulupeo.

Kui ka Saku Õlletehas ise jaemüüki ei tee, võib ta sõlmida jaemüüjaga lepingu, mille põhjal saab õlletehas müügist rohkem tulu kui lihtsalt hulgihinna.

Saku Õlletehase olulisemad toetatavad üritused on sel suvel festival Watergate Pärnus, klubimuusika üritus VIBE 18. juulil ja rullsuusavõistlus Saku Suverull Otepääl. Varem lihtsalt Suverulli nime kandnud üritus, kuhu tuleb kokku maailma suusaeliit, sai sel aastal oma liignime peasponsori järgi.

Lähimineviku tähtsamad üritused olid Metallica kontsert ja laulupidu. Mida laulupeo peasponsorlus Sakule maksis, hoiab börsiettevõte kiivalt saladuses. Vastutasuks sai Saku peol õllemüügi ainuõiguse.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Ilmar Mossi sõnul oli Saku osalus 40% kõigist sponsorsummadest.

Tartu Õlletehas kasutas või kasutab sel suvel oma müügi edendamiseks laulupeotule teekonda, Tivoli Tuuri, Õllesummerit ning Saaremaal toimuvaid üritusi Õlletoober ja Merepäevad.

«Oleme suunanud oma toote inimestele, kes on üle 20 aasta vanad ja teevad igapäevaelus rasket tööd,» selgitab tehase turundusjuht Katrin Mikson ürituste valiku põhimõttest.

«Turuliidritel on lausa moraalne kohustus võtta eriti massilised populaarsed üritused,» ütleb ka õlleturunduse proff Reimal.

Mõni aeg tagasi oli suurim muusikaürituste toetaja Eestis Soome õlletootja Sinebrychoff. Praegu on Koffi reklaam kolinud rohkem välireklaami valda ja poodidesse.

Erinevad õllemargid käivad kaasas erinevate üritustega. «Metallica kontserdi sihtgrupiga käisid kaasas Rock ja Ice,» toob Reimal näite. Nii kultiveerib ka tehas ise õllemargi mainet -- Rock kui karvase rokisõbra rüüp ning Ice kui jook neile, kes muidu õlut ei joo, näiteks siredatele beibedele.

«Kes tuleb üritusele?» toob Reimal välja tootja jaoks põhilise küsimuse.

Tihti teeb inimestele meelehärmi, et kultuuriüritusel pakutakse ainult ühte marki keelekastet, mitte igaühe lemmikmarki. «5000 külastajaga üritusele pole mõtet võtta 20 õllefirmat,» selgitab Reimal sagedast õllevaliku puudumist.

Hetkel kuum