26. oktoober 1999 kell 22:00

Seitsmenda innovatsioonilaine ootuses

Maailmas ei juhtu enam midagi ootamatult ja etteaimamatult. Vähemalt paar aastat on meile antud aega suurematele muutustele reageerida, kui piisava ettenägelikkusega ja avatud silmadega oma elu elada. Eesti ettevõtjalt ootan ma hetkel rohkem kui kunagi varem taevasse ilmunud tulikirjade lugemist. Innovatsiooni järgmise kasvulaine tekitamiseks ei ole meil endil piisavalt jõudu, efektseks laineharjal surfamiseks aga peaks kuivast trennist juba küll olema. Vaja on vettehüppeid sooritama hakata.

Eesti firmasid ei paista aga veel kuskil oma lainelaudadel tagant tulevat kasvulainet piilumas.

Järgnev rakendusinnovaatika näide on üks tuhandetest võimalikest. Seda enam, et tegemist on reaalselt ligipääsetava võimalusega, kuna järgmisel aastal on see uus mobiilside arenduskeskkond Eestis loodud.

Näide oleks järgmine:

Kinnitatud on kolmanda põlvkonna mobiilside standard. Praegu ei ole maailmas veel ühtegi mobiilsideoperaatorit, kes seda pakuks.

Aastal 2003 on juba paarsada miljonit klienti, kes uut süsteemi -- GSM3e -- kasutavad. Ettevõtlikul inimesel tuleb praegu oma kasutatud auto maha müüa ja hakata mobiilse pakettandmesidevõrgu ehk GPRSi tarbeks tarkvararakendusi programmeerima.

Kahe aasta pärast pakutakse ettevõtjale toote eest koos nn reversed engineering ehk osaliste õigustega miljon krooni. Tark ettevõtja keeldub. Kolme aasta pärast on ühel tema rakendustest paar miljonit kasutajat ja lepingud paarikümne operaatoriga. Operaatoritelt laekuvad mikromaksed genereerivad ettevõtjale paarsada tuhat krooni kuus.

Selleks ajaks on ka uue auto soetamine ettevõtja väärtushinnangute seast kadunud ja püstitatud teised eesmärgid.

Autor: Linnar Viik

Hetkel kuum