ÄP fototoimetus • 1. november 1999 kell 22:00

Montenegro oma raha ohustab uue sõjaga

Uue raha -- marka -- kupüüride trükkimine käib ning Montenegro presidendi Milo Djukanovici sõnul on raha käibeletulek «päevade küsimus».

Läinud nädalal Serbia ja Montenegro vahel peetud kõnelused Montenegrole suurema iseseisvuse tagamiseks lõppesid tulemusteta.

NATO pommirünnakud ja lääneriikide sanktsioonid on Jugoslaavias tekitanud majandusliku kaose -- kohalik valuuta dinaar on vaevalt kuu ajaga kaotanud kolmandiku oma väärtusest. Seevastu läänemeelne Montenegro on riigikassasse USA abina juurde saanud 10 miljonit dollarit.

Montenegro valuutakomitee plaani autor on USA majandusprofessor Steve Hanke, kes on nõustanud ka Eesti valitsust ja pakkunud sama abinõu Indoneesiale ja Venemaale. Montenegro markat seotakse Saksa margaga suhtes 1:1.

Diplomaatiliste allikate kinnitusel tahab USA Montenegrost teha «majandusliku õnnestumise loo», et näidata, mida ka serblased rahvusvahelise abiga võiksid saavutada. Tingimusel, et Jugoslaavia president Slobodan Milosevic ametist tagandatakse.

Hanke usub, et marka kasutuselevõtmisest tekkiv makromajanduslik stabiilsus võib ajendada Serbia firmasid oma tootmist Montenegrosse üle tooma. Samas pole vähe neid, kes kardavad hoopis Jugoslaavia armee ületoomist Montenegrosse, et selle iseseisvumispüüetele piir panna.

Nädalavahetusel hoiatas Jugoslaavia peaminister Momir Bulatovic, et sidemete nõrgenemine Montenegroga ei tule kõne allagi. «Jugoslaavia juhtkond ja president Slobodan Milosevic on valmis riigi huvisid kaitsma iga hinnaga.»

Viimase kümne aastaga on Jugoslaavia pealt vaadanud, kuidas neli tema endist vabariiki -- Bosnia, Horvaatia, Makedoonia ja Sloveenia -- on iseseisvunud. Kosovo provintsi staatus on lahtine.

Montenegro kaotus, mis on Serbia ainus väljapääsutee merele, oleks uus löök, mida Milosevic ilmselt lubada ei kavatse. Ning 650 000 elanikuga Montenegrol pole end Serbia sõjamasina eest millegagi kaitsta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum