Tiit Elner • 10. oktoober 2000 kell 22:00

20miljoniline investeering internetti võib kaduma minna

Tallinnas endises Eesti Kindlustuse majas Valli tänaval asuva ettevõtte juhatuse esimees ja põhiomanik Jan Vistisen kinnitas, et rahapuudusel on tulnud töötajate arvu vähendada, sadakonna töötaja asemel oli neid eilseks 48.

Ettevõtte kinnitusel on spetsialistid seni kulutanud 67 000 töötundi loomaks ülemaailmset ettevõttelt ettevõttele presentatsiooniportaali.

Vistiseni väitel ta konkurentsi ei tunneta, sest on välja tulnud uudsete lahendustega veebikaamera kasutamisel, millele on esitatud ka patenditaotlus USAs. Vistiseni sõnul üritavad nad pakkuda ettevõtetele võimalust, et need salvestavad ise oma tooteesitluse ja annavad selle Expokey andmebaasi. "Vaevalt meil Eestis palju kliente tuleb, toode on ikkagi suunatud rahvusvahelisele turule," ütles ta.

Vistiseni sõnul lõpetab investeerimispank Suprema sel nädalal ettevõtte hindamise, et selle alusel otsida rahvusvaheliselt turult riskikapitali investeeringut. Vistisen märkis, et ettevõtte plaanitult jõuludeks käivitamiseks oleks selle ajani vaja 5-6 miljonit krooni, edasiseks arenguks aga 4 miljonit dollarit. "Seda on raske leida, sest asume Ida-Euroopas," väitis ta. Omanike hilisem plaan on tema sõnul saada raha avaliku aktsiaemissiooniga.

Suprema Securities ASi spetsialisti Tiiu Einpalu sõnul on alustava internetiettevõtte hindamine ja samuti kapitali kaasamine keeruline ülesanne.

Ettevõtte võrguleheküljelt võib välja lugeda, nagu oleks tal juba praegu laiahaardeline rahvusvaheline tegevus. Vistisen tõdes, et tegevust ei ole veel alustatud ja laekumised on seni olnud 170 dollarit ühelt USA ettevõttelt.

Peasponsorina nimetab Expokey finantsportaali InvestorsUniverse.com. Ettevõtte asukohast või omanikest puuduvad InvestorsUniverse.com võrguleheküljel igasugused andmed. Ainsa silmnähtava tegevusena avaldab portaal teistelt tasuta finantslehekülgedelt pärinevaid uudiseid ööpäevase hilinemisega. Samas on ta välja kuulutanud 30 miljoni dollari suuruse aktsiaemissiooni. Aktsionäre soovitakse kaasata igalt maalt, kaasa arvatud Antarktikast. Vistiseni sõnul ei vastuta Expokey bännerite sisu eest, mille reklaamifirma talle avaldada saadab.

Expokey.com väidab endal olevat harukontorid nii Londonis kui ka New Yorgis. Näidatud aadressidel asuvad esinduskontorid, mis võimaldavad mainekat postiaadressi ja telefoninumbrit kõigile huvilistele. New Yorgi esindusaadress on Manhattan Business Centre, Londonis Kingsway House. Ettevõte asub tegelikult Tallinna vanalinnas. Vistiseni sõnul on Londonis ja New Yorgis tõesti tegu postkastist ja faksi- ning telefoninumbrist koosnevate esindustega, mis on vajalikud maksete ja dokumentide liigutamiseks.

Expokey.com ASi omanikud on Vistisen 39, veel üks taanlane 35 ja eestlane Kaido Randalu 10 protsendiga ning veel mõned Taani väikeaktsionärid.

Aktsionäride lepingu järgi võib Vistisen teha otsuseid ainuisikuliselt. Eesti projekti jaoks müüs ta enda sõnul maha talle Taanis kuulunud veebidisainifirma. Eestis palkas ettevõte kevadel tööle üle saja inimese, kellest enamik on üliõpilased.

Hetkel kuum