Viktoria Korpan • 29. oktoober 2000 kell 22:00

Viirused kolivad mobiili üle

?Mobiiltelefonide viirused ei ole enam ulmejutt, vaid karm tegelikkus,? väidab mobiiltelefonide- ja sideteemalise kodulehekülje gsm.eky.ee omanik ja koostaja Raul Liive, kes sai oma mobiiltelefonile hiljuti imelikult vilkuva SMS-lühisõnumi.

?Selle nakatatud SMSi avastas üks minu sõber, kuid me ei tea, kust see pärineb. On võimalik saata ja saada SMS-sõnumeid, mille tekst osaliselt vilgub ning seda saajal muuta ei ole võimalik,? räägib Liive.

?Saaja näeb sõnumi tegelikust pikkusest vaid väikest osa.? Liive lisab, et viirus levib ainult sel juhul, kui viiruse saaja selle omakorda edasi saadab.

Liive sõnul on kindlaks tehtud, et rikutud sõnumit on võimalik vilkuvana näha mobiiltelefonidel Nokia 5110 ja Nokia 3210, mis on Eesti kõige levinumad mobiiltelefonimudelid, ja hiljuti müüki tulnud Nokia 3310-l.

?WAP-telefon Nokia 7110 ei allu viirusele ja sõnum on tavaline, Nokia Communicator näitab ära sõnumi tegeliku pikkuse ja sisu, muude telefonide kohta info puudub,? sõnab Liive.

Näitamaks ?mobiilset? viirust, saadab Liive minu mobiilile vilkuva soomekeelse SMSi.

Mina näitan seda omakorda Eesti suurima mobiiltelefonide müüja ASi Esmofon tehnikajuhile Sven Pringile. ?See on alles algus, praegu ei ole mobiiliviirused levinud, sest mobiilid ei ole veel nii targad,? nendib Pringi vigast SMSi uurides.

?Mida targemaks mobiiltelefonid saavad, seda lihtsam on neile viirusi välja mõelda ja seda rohkem kahju võivad nad tekitada ? näiteks kahjustada või hävitada mobiili telefoniraamatu.?

Üheks esimeseks teadaolevaks mobiiltelefonivõrgus levivaks viiruseks peetakse Hispaania päritolu Timofonica-nimelist nuhtlust. See levis Outlook?ist ühe mobiilsideoperaatori võrgu kaudu sama printsiibi järgi nagu ILOVEYOU viiruski.

Midagi hullu peale selle, et mobiilsidekliendid said massiliselt sõnumeid ja operaatorfirma server oli koormatud, pole juhtunud ning aparaadid ja neis sisaldunud informatsioon on terveks jäänud.

?Esimesed viirused ei ole telefoniomanikele veel erilist kahju põhjustanud,? sõnab Raul Liive. ?Aga on ka kuuldusi, et on olemas sõnum, mis käsib telefonil ennast kasutamise ajal välja lülitada.?

Maailma üks suuremaid antiviiruste tootjaid, Soome firma F-Secure on juba välja töötanud WAP-serverite kaitseks mõeldud viirusetõrjeprogrammi, mis peaks kaitsma ka WAPi toetavaid telefone.

Hetkel kuum