Kalev Kallemets • 8. november 2000 kell 22:00

Karmid moraalinormid

Heledanahalisele tagumikule tätoveeritud Gustavsbergi logoga reklaam on Haabersti linnaosa vanemale nii vastuvõetamatu, et ta keelas selle näitamise linnaosas. Linnaosa vanema Tatjana Muravljova allkirjaga dokument viitab seadustes mainitud sobimatule alastusele ja moraalinormide rikkumisele.

Juhtum on pretsedenditu, sest reklaami tootja Idea juhatuse esimehe Mark Eikneri sõnul tegeleb linnaosa valitsus üldjuhul reklaami paigalduse ja reklaamimaksu küsimustega ning reklaami sisusse ei sekku. Ka oli reklaam eelnevalt kooskõlastatud tarbijakaitseametis, mis tegeleb seaduse järgi reklaami sisulise järelevalvega. ?Igatahes on minul sobimatusest küll oluliselt erinev arusaam kui Tatjana Muravljoval,? ütles Mark Eikner.

Ka tarbijakaitseameti direktor Helle Aruniit arvab, et linnaosavalitsus peaks üldjuhul tegelema reklaami paigalduse järelevalve ja maksude kogumisega, mitte niivõrd järelevalve endaga. Tema väitel peaks kohalik omavalitsus enne otsuse tegemist nõu pidama tarbijakaitseameti spetsialistidega.

Keeruliseks teeb loo reklaami paigaldaja Unicomi harjumus esitada dokumendid kooskõlastuse saamiseks alles pärast reklaami paigaldamist, mitte 10 päeva enne, nagu seadus ette näeb. Seega oli reklaam üleval juba enne kooskõlastuse saamist.

Tarbijakaitseameti juristi Urmas Ehasoo sõnul sai reklaami jaoks positiivse otsuse aluseks reklaaminõukoja pretsedent Gustavsbergi varasemate reklaamide osas, millega võeti tavaks, et kõlvatuks paljastuseks loetakse ainult suguorganite alastus. Selline on Ehasoo sõnul ka rahvusvaheline tava.

Kui vaidluses ei leita kohtuvälist lahendust ning kohalik omavalitsus kaebab reklaami avaldaja kohtusse, siis ilmselt küsitakse seisukohta reklaaminõukojalt, arvab Ehasoo.

Haabersti linnaosa valitsuse esindajatega ei õnnestunud Äripäeval kontakti saada.

Seniks kuni algatatakse kohtuasi või politseinikud jõuga reklaami maha võtavad, võivad huvilised puhtanahalist reklaami imetleda Paldiski maantee Al Mare kaubanduskeskuse juures.

Hetkel kuum