Kaja Koovit • 11. detsember 2000 kell 22:00

Eurointressid tüürivad kindlalt languskursil

Eesti kommertspankades laenude baasintressina kasutatav kuue kuu Euribor on oktoobri lõpu rekordilise 5,2 protsendi tasemelt langenud allapoole 5 protsendi taset.

?Turg ei näe Euribori taset kõrgemal kui 5 protsenti,? iseloomustas rahaturgudel valitsevat meelestatust Hansapanga intressitoodete kauplemise osakonna juhataja Allan Marnot. Tema sõnul peaks Euribor jõudma 4,75 protsendi ehk Euroopa Keskpanga (EKP) refinantseerimismäära tasemele.

Marnoti sõnul ei ole turgudel üksmeelt selles osas, kas EKP tõstab baasintressi 0,25% võrra ja millal intressitõstmine võiks toimuda.

Vaadates lühemaajalise Euribori 4,8?4,9protsendilist kauplemistaset, näitab see, et kolme kuu perspektiivis on Euroopa Keskpanga poolse 0,25% intressitõstmise tõenäosus 50:50, rääkis Marnot.

Kui poolteist kuud tagasi valitses olukord, kus Euroopa Keskpanga ametnikud esinesid koordineerimata vastukäivate avaldustega euro edasise saatuse ja võimalike tugiostude osas, siis nüüdseks on kommentaarid muutunud rahulikumaks ja turge vähem ärritavateks.

EKP-poolset intressitõstmist toetab keskpanga seatud sihist kõrgemal olev tarbijahinnaindeks, teisalt peaks majanduskasvu aeglustumine intressitasemete tõstmisele vastu rääkima.

Novembri keskel prognoosis Marnot Euriborile langust, kui euro kurss dollari suhtes tõuseb ülespoole 0,88 taset. Euro kurss on vahepeal tõusnud, kuid seda peamiselt tänu sellele, et Euroopa majandus jahtub Ühendriikide majandusest aeglasemalt.

Marnot märkis, et rahaturud ootavad lõplikku selgust Ühendriikide presidendivalimistel ning Ühendriikide Föderaalreservi vabaturukomitee istungit.

Föderaalreservi juht Alan Greenspan andis eelmisel nädalal peetud kõnes mõista, et esimest korda kahe viimase aasta jooksul võib Fed intresse alandada. Greenspani sõnul võiks see juhtuda kuue kuu perspektiivis.

Järgmiselt, juba 19. detsembril toimuvalt Fedi vabaturukomitee istungilt analüütikud intresside alandamist ei oota, küll aga neutraalse hinnangu andmist inflatsioonile, mis on üks samm intressi alandamisele lähemale.

Marnoti sõnul on viimased päevad olnud ebaloogilised ning pessimismi hajutamine Ühendriikides on tõstnud nii USA kui Euroopa võlakirjade hindu. Tema sõnul mõjutaks intresside alandamine Ühendriikides Euroopa kapitalivooge positiivselt.

Aasta lõpp tuleb Allan Marnoti sõnul turgudel vähese kauplemisaktiivsusega, kuid suurte hinnakõikumistega, sest üksikud tehingud võivad hindu väga suures ulatuses muuta.

Hetkel kuum