Püüa varas pildile

Priit Harik 06. märts 2001, 00:00

Tavaline eramaja videovalve salvestab turvakaamera pildi videomakile. Pidev lindistamine halvendab jäädvustatava pildi kvaliteeti, sest reeglina kassetti ei vahetata. Samuti ei ole võimalik õhtul koju tulles tunde kulutada, et kõike päevas lindistatut läbi vaadata.

OÜ Hetwel pakub oma koduleheküljel internetis eramaja videovalve jaoks uudset lahendust, mis võimaldab videomakil lindistada vaid siis, kui valvatavas tsoonistoimub liikumine.

Valvatavale objektile paigaldatakse ilmastikukindel valvekaamera MOS-100, millele on sisse ehitatud liikumisandur. Kaamerast suunatakse videosignaal toas asuvasse videomakki, mida süsteem kasutabki salvestusseadmena. Kaamera ja videomaki omavahelist suhtlemist juhib spetsiaalne vahemoodul RV-200. Vahemoodul sobib kõikidele videomakkidele. Tema tööpõhimõte on lihtne: seade õpib teie videomaki kaugjuhtimispuldilt kaks käsklust: ?salvesta? ja ?stopp?. Niipea kui valvekaamera andur avastab liikumise, annab ta signaali vahemoodulile ning see saadab videomakile käskluse ?salvesta?. Kui liikumine lõpeb, saab videomakk käskluse ?stopp?. Salvestusaega on võimalik reguleerida alates 10 sekundist pooleteise minutini. Samuti saab aparatuuri seadistada lindistama kogu liikumist valvatavas tsoonis.

Valvekaamerasse MOS-100 on sisse ehitatud ka mikrofon, seega saab toasolija kohe helis ja pildis teada soovimatust külalisest maja ümber või ka koju saabuvast pereliikmest.

Kui tavalist, pidevat videosalvestust ei jõua niisama keegi läbi vaadata, siis valikulist videopilti on mugav õhtul kontrollida ja nii saada ülevaade, mis päeva jooksul maja ümber on toimunud.

Kodu valvamiseks saab kasutada ka internetti. Kõige odavam on kasutada tavalist veebikaamerat. Kaasasoleva tarkvara abil pole raske oma kodulehele riputada regulaarselt uuenevat pilti ja seda seal vajadusel vaatamas käia. Selle süsteemi pluss on madal hind, miinus on kesine kvaliteet. Odavast kaamerast piisab vaid väikesest ruumist ülevaate andmiseks. Sedagi hea valgustuse korral.

Et saada korralikku pilti oma maja ümbrusest või auto parkimiskohast, tuleb muretseda kaamera, mis töötaks ka alavalgustuse korral ning oleks ilmastikukindel. Et aga saada pilti internetilehele või sissehelistamiseks, on videosignaal vaja muuta digitaalseks. Selline videokaart arvutisse maksab umbes 5000 krooni.

Kui valvataval alal liigutakse, kaamera käivitub, salvestab arvutisse pildi häire andnud tsoonist ja saadab selle teie e-posti aadressile.

Odavaid veebikaameraid kasutatakse korterites. Inimesed, kellele on oluline kvaliteetne pilt ja mitme kaameraga opereerimine, peavad veebipõhise videovalve eest maksma kümneid tuhandeid kroone.

Valvekaamerate lindistused on politseile kuritegude avastamisel ja hiljem kohtus tõendusmaterjalina kasutamisel väga kasulik materjal. Siiski tasuks meeles pidada mõningaid näpunäiteid, et valvekaameratest ka tegelikku kasu oleks.

Kõigepealt peaks valvekaamerat soetades meeles pidama, et selle pilt oleks ka piisavalt kvaliteetne. Politseil on tihti lahendada kuritegusid, kus vanemat tüüpi või odavamad valvekaamerad on küll kuriteopaigal üleval, kuid nendelt saadud uduse videopildi järgi on praktiliselt võimatu kedagi ära tunda. Teiseks peaks valvatav objekt olema piisavalt valgustatud, sest pimedas ei jäädvusta ka kõige parem objektiiv suurt midagi. Paljud kuriteod pannakse toime pimedal ajal halvasti valgustatud kohtades. Selliseks puhuks pakuvad erinevad valvetehnikafirmad mitmeid lahendusi.

Samuti tuleb kaamera ülespanekul meeles pidada, et ka valvekaamera ise on hinnaline asi. On ette tulnud juhtumeid, kus kurjategijad on ära viinud hoopis kaamera.

Olen sedalaadi kaamera ostmise/valikuga just tegelemas. Usun, et tänapäeval ei ole asjal mõtet, kui kaamera pole ühendatud internetti. Pilti peab saama jälgida pidevalt mistahes kohast maailmas.

Seega peaks kaamera olema ühendatud väikse veebiserveriga, mis võib olla parooliga kaitstud või mitte ? oleneb inimese enesenäitamise soovist. Selline kaamera täidaks mitut funktsiooni, oleks turvakaamera ja võimaldaks jälgida, mida lapsed parajasti teevad, või suhelda perega ise kaugel olles. Kaamerad, mida ma vaadanud olen, on olnud vahemikus suhteliselt odavast (alates tuhandest kroonist) kuni kalliteni, millel on veebiserver sisse ehitatud, pilt parem jne.

Kui kaamera peaks täitma ka kodu-TV funktsiooni, on tervitatav ka audio võimalus, kuid tavaliselt on pildi ja helivajadused lahendatud eri seadmete ja programmide abil.

Enne ostmist soovitan igal juhul internetis endale webcam?ide maailm selgeks teha. Netist ostes võib saada parima hinna/kvaliteediga süsteemi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing