Inimeste optimism ei kajastu börsil

Raivo Sormunen 07. märts 2001, 00:00

Pärast Hansapanga aktsia esmaspäevast avalööki 3,9protsendilise kukkumise näol oli panga aktsia eile Tallinna börsil peaaegu ainus, mis näitas väikest tugevnemise korrektsiooni, ronides 138 kroonini ehk päevaga 1,5%.

Päeva jooksul käis aktsia isegi veidi kõrgemal, aga õhtupoole turu meelestatus muutus halvemaks ning see pärssis ka Balti liiderpanga aktsia tõusu. Langavad aktsiad lõid eile börsil tõusvaid 3:9le.

Kuid samas jäi eile ikkagi õhku küsimus, kas turg on tõepoolest negatiivselt meelestatud.

Pigem võiks öelda, et aktsiaid peljatakse Tallinna börsilt veel osta, kuid samas on turul spekulante ja käegalööjaid, kes on asunud aktsiaid müüma.

Seda resultaati aktsiate odavnemise näol me kohalikul turul hetkel näemegi.

Need on faktorid, mis tõestavad, et investorid vaatamata aktsiahindade odavnemisele pole turu suhtes negatiivselt häälestatud.

Seda ilmestab ka fakt, et eelmise kuu lõpu seisuga olid 92% Tallinna börsil välja kirjutatud optsioonidest ostuoptsioonid. Ostuoptsioone ostetakse aga teadupärast lootuses, et turg tõuseb.

Samuti selgus Äripäeva koduleheküljel korraldatud küsitlusest, et Hansapanga aktsiaid ostaks 59% ja ei ostaks 16% hääletanutest. Vaid 17% ehk iga kuues ei ostaks üldse aktsiaid. See näitab samuti, mida inimesed tegelikult olukorrast arvavad. Arvamus ja tegelikkus ei lähe aga paraku kokku.

Börsiliidri kohta ei loovutanud Hansapanga aktsia eilegi ja andis veidi üle poole 12,7 mln krooni suurusest päevakäibest.

Põhinimekirjas loovutas oma hinnast enim Merko Ehituse aktsia, odavnedes 2,2% ja sulgudes 40,10 kroonil.

Merko Ehituse aktsia on siiani pea ainus, millel on teistest aktsiatest kiireima lähimineviku tõusu tõttu kuhugi langeda ja mille puhul pole viimase pooleteise aasta jooksul aktsiasse investeerinud kaotusekibedust tunda saanud.

Enne uute uudiste saabumist Tallinna börsi liitumise kohta Helsingi börsiga või teateid Swedbankalt SEBi liitumise kohta ootaks, et kohalik turg on kõikuv. Uudis Leedu Taupomasisega ostukõneluse jätkumisest võiks Hansapanga aktsiale pigem soosivalt mõjuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing