Kas olete tulumaksu vähendamise poolt?

12. märts 2001, 00:00

Üksikisiku tulumaksu alandamine ilma kompensatsioonivahendite leidmiseta pole võimalik. Olen väga skeptiline, et riigieelarve kannatab välja sellise maksualanemisega tekkiva 1,7 miljardi kroonise augu. Eelkõige lööb see kohalikke omavalitsusi, kellele üksikisiku tulumaks on põhiline sissetulekuallikas. Kohalike maksudega seda ei kompenseeri, ainus, mis midagi sisse toob, on müügimaks. (ÄP, 08.03.)

See süvendaks varanduslikku kihistumist veelgi, sest oleks kasulik eelkõige jõukatele. Valem on lihtne ? mida suurem palk, seda kasulikum. Alampalga, 1600 krooni saajale, annaks see kuus 36 lisakrooni, 5000 krooni teeniva töötaja sissetulek suureneks 240 krooni ning kõrgepalgalised võidaksid tuhandeid. Maksumäära tuleks langetada vaid madalapalgalistel, kõigile 20%-line tulumaksumäär sunniks vähendama oluliselt eelarvekulutusi. Kelle ja mille arvelt seda tahetakse teha?Eesti riiki on juba niigi sedavõrd vähe, et raske on näha võimalust, mille arvel saaks tema ülesandeid veelgi kärpida.

See oleks radikaalne samm, mis sunniks nii riiki kui omavalitsusi tõsiselt mõtlema oma kulude üle, kaaluma nii teenuste osutamise otstarbekust kui ka kauba hinda. Ehk mõelda tuleb nii maakondade ja omavalitsususte arvu kui ka tualettpaberi hinna peale.

Tulumaksu alandamine aitab vähendada ümbrikupalku ja tulude varjamist, paraneb maksulaekumine. Inimestel on rohkem võimalusi saada laenu pikaajalisteks investeeringuteks, eeskätt eluaseme soetamiseks või korrastamiseks. (ÄP, 22.01.)

Maksude alandamise ettepanekute puhul on tähtis hinnata, kas riiklike kulutuste vähendamine antud mahus on reaalne ja otstarbekas. Maksude alandamisel on teinegi aspekt, maksukärbetega kaasnev tulu ümberjaotamise efekt. Kui soovime sissetulekute diferentsi veelgi suurendada, on ettepanek selleks täiesti sobiv. Kui me seda ei taha, aga tulumaksu vähendada ikkagi tahame, tuleb meil suurendada maksuvaba miinimumi ja vähendada maksumäära vähem kui 6% või viia nulli ja kõrgeima määra vahele sisse veel üks aste, nt 8 või 10%. (ÄP, 25.01.)

Ei näe võimalust üksikisiku tulumaksu vähendada lähema 4?5 aasta jooksul ? ma ei saa küll aru, kust sellisele vähenemisele peaksid katteallikad tulema. Leppisime koalitsioonilepet koostades kindlalt kokku, et maksukormus ei tõuse. Vahepeal on aga maksukoormus alanenud ja näeme reservi maksutõstmiseks. Ilmselt on Reformierakonna kava alandada üksikisiku tulumaksu vastukäik Mõõdukate soovile viia sisse töötuskindlustus ning kutsehaigus- ja tööõnnetuskindlustus. (ÄP, 08.03.)

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing