Eestis algas m-portaalide ajajärk

Jaana Aduson 15. märts 2001, 00:00

Kahe aasta pärast kasutab spetsialistide prognooside kohaselt maailma mobiilsideklientidest kolmandik aktiivselt ka m-portaalide teenuseid. Eestis hakkavad need teenused seoses esimeste m-portaalide käivitamisega alles populaarsust võitma.

Enamik toimivatest m-portaalidest on loodud samale loogilisele struktuurile: infoteenused, m-kommerts, meelelahutus ja kommunikatsiooniteenused. Konkureerimaks teiste m-portaalidega tuleb leida nende teenuste atraktiivse esitamise viis ning luua klienti köitvaid originaalseid isikustatud lahendusi.

Märtsis algas mobiiliportaalide ajastu ka Eestis. Firmade Q GSM ja Everyday.com koostöös käivitus kuu alguses nime Everyday Mobiil kandev m-portaal, selle nädala alguses avas oma m-portaali airport.ee uksed ka EMT.

Näiteks võimaldab esimene m-portaal saata lühisõnumeid eri mobiilsidevõrkudesse. Portaali aadressiraamatust saab SMSi teel ka edastada visiitkaarte ja koostada sõnumisaajate gruppe, kellele sama sõnum saata. Kalendris märgitud ettevõtmisi tuletatakse kasutajale meelde SMSi või e-posti teel. E-postiga võib kalender mobiilikasutaja olulistest sündmustest anda märku ka teistele.

Samuti saab lasta portaalil end SMSi teel teavitada saabunud e-posti sõnumitest ja saata automaatselt tagasi soovimatutelt adressaatidelt tulevad sõnumeid.

Lisaks võimaldavad mõned m-portaalid oma serverisse salvestada mahukaid andmefaile ja dokumente, millele ligipääs on tagatud kõikjal, kus on võimalik kasutada internetiühendusega arvutit.

WAP-teenuseid toetava telefoni omanik saab mobiiltelefoni vahendusel lugeda talle saadetud e-posti sõnumeid, vaadata aadressiraamatut ning lisaks lugeda päevauudiseid, vaadata telekava ja valuutakursse.

Tänasel päeval on üheks läbivaks teenuseks m-portaalides ka lühisõnum (SMS). Kuigi iga päev jõuavad meieni uudised üha uutest ja uutest võimalustest, mida tänane kommunikatsioonitehnoloogia pakub ja uued kõrgtehnoloogilised lahendused tekitavad elevust, leiavad tarbijate hulgas kõige rohkem kasutust just erinevad lühisõnumil põhinevad teenused.

Uute m-portaalide avamine ja neis pakutavate teenuste hulga suurenemine on seotud ka mobiilset internetti võimaldava WAPi ja mobiilivõrgus kiiret andmesidet pakkuva GPRSi tulevikuga. Oleks ennatlik väita, et eelmisel aastal pakkuma hakatud WAP on surnult sündinud ja hääbumisele määratud. Üliagara turundustegevuse poolt enneaegselt ilmale toodud WAPil on tulnud oma aega oodata liiga aeglase andmeside, telefontootjate ja sisuteenuste pakkujate taga. Täna ei ole veel kuigi paljud teenusepakkujad näinud WAPi, GPRSi ja SMSi sidumisel tekkivaid uusi võimalusi.

Juhtivad tarkvaraarendajad on juba lähiajal valmis pakkuma võimalusi SMSi vahendusel internetti pääsemiseks arvestades just kasutajate psühholoogilist eelistust SMSi kasuks. Uude arenguetappi jõudvad võrguprotokollid võimaldavad edasi arendada ka SMS-teenuseid ja anda neile uus kvaliteet.

M-portaaliteenuste arendamisel ja ärimudelite kujundamisel on oluline avatus - asjalike partnerite kaasamist peetakse siin edu võtmeks. Lisaks peab m-portaalile peab olema avatud ligipääs kõikjal, kus see on tehniliselt võimalik ning loomulikult pole mõistlik piirata potentsiaalsete kasutajate hulka. Samuti on oluline pakutavate teenuste kasutamise maksimaalne lihtsus ja arusaadavus. Avatus tähendab ka arenemist koos kasutajate ja sisuteenuste pakkujate ideede, soovide ja vajadustega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing