Enneta üksikkongi

Jan Kapaun 29. märts 2001, 00:00

Iga firmajuht teab, et rahulolev töötaja on kõige produktiivsem tööjõud. Kodus töötades kipub inimeste rahulolu langema ka psühholoogilisel tasandil. Mõnel tekib suhtlemisvaegus, mis võib lõpuks muutuda saatuslikuks nii töötajale endale kui ka töötaja perekonnaliikmetele. Teistel kaob ära eesmärgi tunnetus, mis sunnib töötama. Paljud leiavad, et tööasju saab kergemini natukene edasi lükata ? ülemus ju ei satu juhuslikult sinu laua juurest läbi käima. Edasilükkamistel on omadus järjest tiheneda ja kuhjuda suureks hunnikuks, mis võib ühel hetkel kõik korraga kaela tulla.

Kodubüroos võib tekkida tunne, et töötan, millal tahan. Selline mõtteviis on ohtlik. Tuleks pöörata tähelepanu asjaolule, et ka kodus töötav inimene hoiaks kinni tööaegadest. Kodutöötaja tööaeg peaks vastama kontorirutiinile (näiteks 9?17).

Luua tuleb kotrollimisvõimalus, kas töötaja on hetkel virtuaalses kontoris. Töötajale lubatud liigne vabadus võib kaasa tuua koordineerimata ja tihtipeale ebaprofessionaalse töökava.

Lihtsaim võimalus ühise eesmärgi meelde tuletamiseks on määrata kindel ajagraafik kodus ja kontoris viibimise vahel. Selline töökorraldus võimaldab inimestel suhelda silmast-silma ja vähendab üksindustunnet märgatavalt.

Soovitav oleks näiteks variant, kus töötaja viibib 4 päeva kodus ja 1 päeva koos teiste töökaaslastega kontoris. Selliselt avaneb võimalus jagada kodubüroo töötajad gruppidesse ja kasutada iga tööpäeva ühe grupi jaoks kontoris.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata aruandlusele töö kulgemisest, tulemustest ja saavutustest. Aruandluse võib korraldada suuliselt või kirjalikult. Lahenduseks on ka digitaalsete küsimustike koostamine tööandja ja nende täitmine töötajate poolt.

Selliste aruannete põhjal peab inimeste tulemuste eest vastutav isik suutma välja lugeda tekkida võivad probleemid ja suutma hoida töötaja ajakava korras.

Ükski inimene ei suuda kõiki tööga seotud probleeme üksi lahendada. Hea abivahend keerulistest olukordadest edukalt väljatulemiseks on firmasisese uudistegruppi loomine. Siis teavad kõik kohta, kuhu probleemid postitada ja kust otsida lahendusi enda probleemidele. Aja möödudes kasvab sellisest uudistegrupist välja põhjalik infokogu, mida saavad kasutada hätta sattunud ja uued töötajad.

Võib juhtuda, et kodubüroos töötamine tekitab siiski üksindustunde. Kodus ei ole võimalik väikese pausi ajal lobiseda töökaaslastega kohvi- või puhkenurgas.

Mõned inimesed võrdlevad kodubüroos töötamist vangistusega üksikkongis. Sellises olukorras saab kasutada näiteks videokonverentsi seadmeid. Kõige odavama lahenduse saab juba umbes tuhande krooni eest. Töökaaslasi oma silmaga nähes on võimalik üksindustunnet leevendada.

Siiski ei tasu unustada, et heaks tavaks sotsiaalsete probleemide lahendamisel on ka ühisürituste korraldamine. Koosolek kontoris, mis jätkub edasi sünnipäeva tähistamise või keegliõhtuga, võimaldab inimestel rahuldada vajadust teistega suhtlemisel.

Kui üritused on seotud tööalase kokkusaamisega, tõstab see osavõtjate arvu ja on ühtlasi nii vabatahtlik kui kohustuslik. Üritus peab tekitama positiivse emotsiooni ja suurendama ühtekuuluvustunnet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing