Ottawa ? meeldiv tundmatu

Tõnu Ojala 08. juuni 2001, 00:00

Mingi külakohaga Ottawa puhul loomulikult siiski tegu ei ole ? lisaks Ontarios asuvale Ottawale moodustab pealinnaga ühtse terviku ka üle jõe Quebecis asuv Hull ja mitmed väiksemad asulad ? nn Suur-Ottawas on seega umbes miljon elanikku. Ottawast hoopis paremini tuntakse meil ilmselt Montreali ja Torontot (esimest 1976. aasta olümpiamängude, teist sealse suure eesti kogukonna tõttu), aga need on suurlinnad nagu suurlinnad ikka. Pilvelõhkujateta Ottawa on hoopis euroopalikum, vabam ameerikalikust tohuvabohust. Isegi õhtune pubide melu on kodusem.

Sõit Ottawasse on eurooplase vaatevinklist ebamugav, sest otselende Euroopast Ottawasse peaaegu ei toimu. Ka on Kanada teinud eestlastele viisa hankimise võimalikult ebamugavaks ? pass lennutatakse kaheks nädalaks Londonisse ning kogu asjaajamine moodustab terava kontrasti USAga, kes viisa siinsamas Tallinnas hoopis vähema bürokraatiaga vaid paari päevaga välja anda suudab. Aga see selleks, Kanada on väärt, et sinna reisi ette võtta.

Ottawa on kakskeelne ? linn ise kuulub küll ingliskeelsesse Ontariosse, kuid sealsamas üle jõe algab prantsuskeelne Quebec. Näib, et teatav ?nagin? inglis- ja prantsuskeelsete kanadalaste vahel on ? ju ei suuda ?inglased? ?prantslastele? andestada Quebeci iseseisvusreferendumeid. Meie võõrustaja soovitas meil üle jõe asuvasse Hulli mitte minna, võivat ohtlik olla? No ei usu, et Hulli Lasnamäe või Kopliga võrrelda saaks, seda enam, et just Hullis asub üks Ottawa vaatamisväärsusi ? Casino de Hull.

Ajaloost on kanadalastel meiega võrreldes veidi teine arusaam ? kõik, mis üle 100 aasta vana, on tõeliselt vana. Seda teades ei panegi imestama, et Ottawa asutanud kolonel By 170 aastat tagasi maha põlenud kodu varemed välja kaevati ja need nüüd rahvale vaadata on.

Kui lähiajaloo üle on kanadalased uhked, siis kaugema ajaloo osas muutuvad nad kidakeelsemaks. Kolonel By maja varemete juures olevatelt infotahvlitelt saab põhjaliku ülevaate Ottawa ajaloost alates 19. sajandi algusest, sealkandis enne seda elanud indiaanlaste hõime mainitakse vaid põgusalt ? kuhu need rahvad kadusid, jääb igaühe enda oletada.

Ottawa keskseim hoone Parliament Hill on sealses mõõtkavas tõeliselt iidne hoone ? ehitatud aastatel 1857?1866.

Suveperioodil (tänavu 23. juunist 25. augustini) meelitab turiste igal hommikul parlamendihoone ees toimuv vahtkonnavahetus, õhtuti aga sealsamas toimuv 35minutine valgus-show. Vahtkonnavahetuse tseremoonia tuleb neile, kes Inglismaal käinud, kindlasti tuttav ette. Pole ka ime, kui meenutada, et nii Londonis kui Ottawas toimuv tseremoonia on ühe ja sama monarhi, Elizabeth II auks.

Lisaks paljudele parkidele on kahe jõe ääres asuvas Ottawas ka palju vett. Linna läbivat enam kui 200 km pikkust Rideau? kanalit kasutatakse talviti aktiivselt uisutamiseks ? polevat ime, kui ametnik hommikul tööle uisutab! Suvel seevastu on Ottawat Kingstoniga ühendav Rideau? kanal laevatatav.

Omal ajal kaubavedudeks rajatud kanal on tänaseks oma esialgse otstarbe minetanud ja teenib turismilt. Meenutusena minevikust käib lüüside avamine-sulgemine endiselt ?kondiauruga? ning lüüsiväravate väntasid keeravad ka sarmikad naisterahvad.

Parimad kaubanduspiirkonnad on The Bank Street Promenade, By Ward Market, Rideau Street, Glebe, Westboro Village ja Sparks Street. Muidugi on Ottawaski oma Chinatown ja Little Italy.

Põhja-Ameerika multikultuursus väljendub ka toitudes ? pole mingi probleem proovida Afgaani, Mehhiko, Sri Lanka ja muude maade hõrgutisi. Loomulikult pakutakse ka friikartuleid ning hamburgereid. Hinnatase on mõõdukas ? odavam kui Lääne-Euroopas, pisut kallim kui USAs.

Ottawas asub tosina jagu rahvusmuuseume, umbes 50 kunstigaleriid, mitu teatrit jpm. Kunstimuuseumidest on nimekaim Kanada rahvusgalerii, kus muuhulgas on väljas ka inuiti kunstnike tähtsaimad tööd. Erinevalt Washingtonist, kus muuseumide külastamine tasuta, tuleb Ottawa muuseumide külastamiseks pilet osta.

Ottawa piirkonda nimetatakse ka Silicon Valleyks ? seal asub enam kui 800 kõrgtehnoloogiaga tegelevat firmat. Linnas on kolm ülikooli ? kaks Ottawas ja üks Hullis.

Ottawa suveniiripoodides on kesksel kohal vahtrasiirup, nahktooted, aga ka Ontario veinid. Ning muidugi kohtab kõikjal vahtralehe kujutist. Populaarne on ka põdrateema ? eestlastel tuleks oma iroonia soomlaste aadressil üle vaadata.

___________________________________________

 • rahaühik: 1 Kanada dollar (CAD)= ligi 12 krooni

 • odav lõunasöök ? alates 7?8 CADist

 • krediitkaartidega probleeme ei ole, levinumad on Visa, MasterCard ja American Express. Sageli saab hakkama ka deebetkaartidega, vähemalt sularahaautomaadid aktsepteerivad neid probleemideta.

 • jootraha andmine on soovitav (10?15%).

 • hindadele lisanduvad maksud: kaupade ja teenuste maks GST (7%) ning kohalikud maksud ? Quebecis 6,5%, Ontarios 8% (erandiks on alkohol ? 10% ja majutusteenused ? 5%).

 • Ottawa: 325 000 elanikku

 • ajavahe Eestiga: suvel 6, talvel 7 tundi

 • vooluvõrk: 110/120 V (60 Hz)

 • suvel 150 km jalgrattateid, talvel Rideau? kanalil maailma pikim uisurada ? 8 km

 • lähikonnas on umbes 60 golfirada

 • eurooplasele teeb Kanadas olemise lihtsamaks see, et erinevalt USAst kasutab Kanada meetermõõdustikku ? vahemaad on kilomeetrites, mitte miilides ja bensiini müüakse liitrites, mitte gallonites.

___________________________________________

http://www.ottawa.com

http://www.tourottawa.org/

http://www.ottawaregion.com/

http://www.ottawakiosk.com

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:09
  Otsi:

  Ava täpsem otsing