Õiguse asemel otsin lahendusi

Liina Vahemets 14. juuni 2001, 00:00

Aaviksoo läks seitsmeaastaselt korvpallitrenni ja juba aasta pärast oli ta meeskonna kapten, mis kinnitab arvamust, et juhiks saamiseks peavad teatud eeldused olema.

Vastab Peep Aaviksoo

Mida andis teile korvpalluriks olemine?

John Chambers, Cisco pealik, on ütelnud, et ma ei ole mitte boss, vaid treener. Kui kuskil sees on midagi, mis võimaldab esile tõusta, siis toob see kaasa ka omad kohustused. Näiteks küsis treener alati minult, miks keegi trennis ei käi või hiljaks jääb, seega tuli mulle teatud vastutus meeskonna eest. Sportlastel on saavutusvõime ja saavutusvajadus suurem ja selle nimel teevad nad tööd, sest trenn on tegelikult juba väga noorest peast rohkem töö kui lõbu. Ma arvan, et nendel, kes on tõsiselt tegelenud spordiga, on tahtekindlus ja saavutusvajadus suurem. Korvpallikarjääri lõppemisel sain aga selgeks, et elus hakkama saamiseks tuleb veel palju juurde õppida.

Kui olite Norma juht, valis Wall Street Journal teid 1998. aastal Kesk-Euroopa kümne parima juhi hulka. Mida see teie jaoks tähendas?

See tähendas seda, et Eestis tegutsevaid ettevõtteid ja ettevõtete juhte võeti võrdsetena. Viimastes töökohtades on kõige meeldivam tunne, kui mõni välismaine kolleeg, investor või ajakirjanik tuleb sellise häälestusega, et mingisugune ida värk, aga pärast mõningast vestlust nad äkki vaatavad, et tegemist on täiesti normaalse maa, ettevõtte ja inimesega. Arusaamad elust, ärist ja eetikast on samad, mis Euroopas. See on olnud mulle alati kõige suurem sisemine rahulolu ja see on tunnustus meie arengule.

Mida Normas töötamine teile veel andis?

See oli suurepärane kogemus, sest tegemist on Eesti mõttes suurettevõttega. Sellel perioodil noteeriti Norma börsil, samuti müüdi osa ettevõttest Londoni investoritele. See oli fantastiline kogemus. Samuti tuli tegemist teha personali vähendamisega, mis on teatavasti äärmiselt stressitekitav situatsioon, aga me suutsime vähema arvu töötajatega rohkem teha. Kasulik kogemus oli ka see, et kui mingil perioodil tekkisid lahkarvamused ettevõtte tuleviku suhtes omanikega, tuli need lahendada ja lahendus oli see, et me teed läksid lahku. See on tagantjärele minu seisukohalt väga hea variant, sest kui poleks seda olnud, siis ei oleks ma täna ilmselt EMTs.

Mis teeb teile selle töö huvitavaks?

Telekommunikatsioonisektor on praeguses situatsioonis kõige kiiremini arenev ja erinevalt e-ärist, teenitakse m-äris ka raha. Mobiiliäris ei ole seda mulli nagu internetiäris ja Eesti on oma terve konkurentsiga mobiilside turul äärmiselt kiiresti arenenud. Mobiilside on üks väheseid valdkondi, kus hinnad on kogu aeg alla läinud, aga samas teenuse kvaliteet on järjest kasvanud. Iga päev pakub meeldivaid uusi võimalusi ja rõõmu pakub ka see, et meid on märgatud mitte ainult Eestis, vaid ka mujal maailmas. Ka väike saab hakkama, aga ta peab olema taibukam kui suured.

Mis on teie plussid, mille poolest te eriline olete?

Arvan, et tunnetan inimesi ja oskan luua meeskonda ja positiivset kliimat. Ma ei otsi õigust, vaid lahendust. Ma ei karda end ümbritseda tarkade inimestega, sest kui on palju tarku inimesi koos, siis tuleb hea tulemus.

Kuidas puhkate tööst?

Tulin just veidi aega tagasi õppimast Londonist, kus individuaaltreener ütles, et põhiviga on selles, et ma ei oska enda ja pere jaoks aega leida. Püstitasin endale ülesandeks, et ma leian endale ja perele rohkem aega, kuid tuleb tunnistada, et ega ma ei ole sellega siiamaani hästi hakkama saanud. Lõõgastuda üritan ma sporti tehes ja suheldes heade sõpradega. Kui päevatöö ja ka päevatööle lisanduvad erinevad ühiskondlikud ülesanded koosnevad kõik suhtlemisest, siis päeva lõpuks oled suhtlemisest kaunikesti väsinud. Üha rohkem tunnen ma mõnu lihtsalt üksiolemisest ja lõdvestumisest.

Missugune juht olete?

Ma üritan juhtida nii, et inimesed saaksid aru, mida ja miks nad tegema peavad. Ma füüsiliselt vihkan kontrollimist. Mulle ei meeldi ka, kui mind kontrollitakse. Tihtipeale on see viga, et arvad ja eeldad, et teised mõtlevad ja saavad aru nagu sina saad. Tegelikult on väga oluline, et sa suudad oma mõtteid kaastöötajatele nii kommunikeerida, et nad saavad aru, mis on su eesmärk. Olen meeskonnamängija ja kui ma suudan selles meeskonnas liider olla, siis on võimalus koos head tulemust saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing