Uus maks teeb külalisele ebasõbraliku ?esti

26. juuni 2001, 00:00

Tallinna linnaisad eesotsas Isamaaliitu kuuluva linnapea Tõnis Paltsiga tahavad kehtestada uue kohaliku maksu ? turismimaksu. Käib siin neid turiste hiiglama palju, linnakassa on tühi, paras neilt 25 krooni ehk ligikaudu 10 Soome marka ära võtta!

Äripäev on Eesti kui turismiriigi mainet kahjustava maksu vastu.

10 FIMi ei tee turisti oluliselt vaesemaks, kuid suhtumist muudab küll. Mõni turist võib ainuüksi protesti märgiks jätta Eestisse tulemata. Õige oleks teenida see 75 miljonit füüsilise isiku tulumaksu suurenevast laekumisest, mida kasvava turistide arvu teenindamine annab.

Ehkki siiasuunduv turist on üldjuhul kohapealsest elanikust rikkam, loeb ta raha vägagi hoolikalt. Sest miks muidu on populaarsed niisugused ?vaatamisväärsused? nagu Kadaka turg, Merekeskus jt?

Tõsi, paljudes riikides on nn riigist lahkumise maks, nt Rio de Janeiro lennujaamas 36 USA dollarit. Kui oled juba tulnud, küllap pead ükskord ka lahkuma. Eesti peamine turist on siiski soomlane (vahe alla 100 km), seepärast võib Eestisse tulijate hulk maksu tõttu väheneda.

Kuna Eestis käis eelmisel aastal üle kolme miljoni turisti ? ja nad maabusid ja lahkusid valdavalt Tallinna kaudu ?, siis maksu pooltargumendina laekuks Tallinna eelarvesse aastas ca 75 miljonit krooni. Tallinna vanalinn vajab haljastamist, renoveerimist, muidu kõpitsemist, tänavad kasimist. 75 miljonist kroonist võib veel puudugi tulla. Järgmise sammuna maksumäär tõuseb, nt kümnele eurole.

Samas ei saa kindel olla, et turismimaks ikka sinna läheb, kuhu ta esialgu mõeldud oli. Negatiivne näide on kütuseaktsiisi näol olemas, mis pidi minema teede parandamisse, aga võta näpust. Riigieelarve on pingeline ja poliitikutel on alati raha vaja pakilisemate asjade tarbeks. Isamaaliidu viimase aja maksuettepanekud on kõike muud kui maksukoormuse vähendamisele suunatud.

Ehk on Tallinna linnaisad teinud panuse järgmise aasta Eurovisiooni lauluvõistlusele? Niikuinii sõidab rahvast palju kohale.

Turismimaksu tõsine vastuväide on selle Tallinna-kesksus. Kuigi turist läbib tõenäoliselt Tallinna, sõidavad paljud mööda Eestit ringi. Tartu, Pärnu, Narva, Haapsalu, Kuressaare hakkavad nurisema, et miks meie ei saa turismimaksust oma osa. Kas me ei seisa varsti tõsiasja ees, et iga linn või vald tahab oma turismimaksu? Seaduseandja, kellel tuleks turismimaksu kehtestamiseks kohalikke maksuseadusi muuta, peab juba seetõttu turismimaksu kehtestamise võimalusest loobuma. Ka võib 25kroonise maksu administreerimine minna kallimaks kui loodetud tulu ise. Kindlasti on vaja uusi ametnikke palgale võtta, neid koolitada jne. Näide on teisest vallast, aga parkimise korraldamisest on Tallinn naeruväärselt väikest tulu saanud.

Võim on eemaldunud rahvast, on karta, et Tallinna linnavõim võõrandub ka turistidest. Vana Toomas vangutab pead.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing