Sircam nuhib ja paljastab eradokumente

Mart Vabar 16. august 2001, 00:00

Viimasel ajal massilisema tähelepanu osaliseks saanud viirused, mis e-posti kaudu levides kogenematu kasutaja püüavad ära petta, et viimane ise pahalaste koostatud programme käivitaksid. Tüüpilisest viirusest, mis levib koos failide ja andmekandjatega ning käivitub automaatselt, erinevad need selle poolest, et põhirõhk on psühholoogiliselt osavalt koostatud kaaskirjal. Viirus SirCam astus varasematest sarnastest sammu võrra uues suunas. See saadab nakatatud arvutist arvutiomaniku faile (kataloogist ?My Documents?) kõigile leitavatele e-posti aadressidele, koos tekstiga ?saadan selle faili, et küsida teie nõuannet?. Olgu siin toodud mõned võimalused, mida see viirus võis teha:

Küllap paljudki ilusad naised on oma sõbral lasknud teha endast fotosid tõeliselt võrgutavas riietuses. Nüüd võivad need pildid olla viiruse poolt saadetud teie ühistele tuttavatele, samuti teie sõbra veebist loetavatele ajalehtedele-ajakirjadele ning tema eelistatavale hokimeeskonnale.

1996. aastal, kui erastamiskonkursil osalesite, koostasite te päris usutavana tunduva äriplaani. Täna peate te aga selgitama oma kõigile partneritele, et te ei võtnud tegelikult kontakti sooviga oma praeguse, toimiva äri tulusid jagada.

?Kuradima feminatsid - saagu nad, mida väärivad!? ? niimoodi algava teksti autorit ei arva naised tõenäoliselt meeldivaks tegelaseks. Omaette kodus võivad inimesed poliitiliselt vägagi ebakorrektseid asju kirja panna, nende laialisaatmine muudab tehtu justkui ?mõttekuriteoks?.

Naistuttavale armastuskirja saatmine on kindlasti hea mõte - välja arvatud juhul, kui seal kõnetatakse teda teie eelmise sõbratari nimega.

SirCam?i vastaste kõrval on aga teisitimõtlejaks too mees, kelle arvuti varastati, kuid leiti taas tänu failidele, mis viirus varga juurest temale saatis.

SirCam võib olla tellimustöö. Kui keegi näiteks on ebaseaduslikul teel välja nuhkinud, et teatud arvutis on teatud failid, aga ta tahab neid teistele näidata, võib aidata SirCam. Igapäevases elus keegi spetsiaalselt selleks mõistagi viirust kirjutama ei hakka, kuid suures äris võivad mängus olla suured rahad.

Need on mõistagi oletused. Kuid esiteks ? Sircam on kirjutatud professionaalselt ?ilusa käekirjaga?. Teiseks, viiruste autorid jäävad tõenäoliselt leidmata ja otsad n.ö juhivad vette.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing