Ambitsioonikat motiveerib võim

Maris Zernard 27. august 2001, 00:00

Personalitöö kolm peamist ülesannet on heade töötajate ligimeelitamine, nende arendamine ja säilitamine. Kui võite rõõmu tunda õnnestunud personalivalikust oma ettevõttes, tuleb jätkuvaks rahuloluks ja eduks näha piisavalt vaeva töötajate motiveerimisega. Põhiülesandeks on seejuures õigete meetodite valik.

Üha enam levib juhtide seas arusaam, et töötajate vahetamise kulud ületavad seniste töötajate motiveerimiseks tehtavaid väljaminekuid. Organisatsiooni seisukohast on motivatsioon protsess, millest oleneb inimese pingutuse suund, tugevus ja püsivus saavutamaks püstitatud eesmärke.

Seega on oluline teada, kuhu tahetakse jõuda ja mida seoses sellega töötajalt oodatakse.

Sobiva motivaatori leidmisel tehke kindlaks, milline on teie töötaja. Igale inimesele sobib vastavalt tema vajadustele erinev motiveerimisviis ja vajadused omakorda muutuvad pidevalt. Oma töötaja ja tema soovide tundmiseks on vaja tihedat infovahetamise võimalust. Olgu selleks siis regulaarsed koosolekud või personaalsed vestlused. Vestluses kuulake ära töötajate soovid ja ettepanekud ning valgustage omakorda neid ettevõtte olukorrast ja eesmärkidest ning töötaja rollist selles.

Nii teate, kas teie töötaja jaoks on hetkel kõige olulisem töökoha ja äraelamiseks vajaliku sissetuleku olemasolu või on tegemist ambitsioonika isikuga, kel silme ees mägede liigutamine.

Motivatsioonist rääkides ei saa mööda minna rahast. Raha ei ole kindlasti ainus ergutaja, kuid seda võib lugeda motivatsiooni alustalaks seni, kuni inimese esmased vajadused pole rahuldatud. Oma töö väärtust võivad ainult rahas hinnata ka need, kelle ülesandeks on antud vaid teatud toimingute sooritamine, selgitamata selle töö eesmärki ja töötaja osa selles.

Tundes oma töötajat ja võimalusi, teete valiku töötasu liigi osas. Töötasu määramisel on oluline jälgida töö panust ja ametikoha väärtust. Ettevõtte ja töötaja edu peaksid olema omavahelises seoses. Nii tunneb indiviid kõige paremini oma panust ettevõtte edus.

Kui tööst saadav sissetulek võimaldab eluks kõige vajalikumat, muutuvad oluliseks järgmised püsivad motivatsioonitegurid. Olgu selleks siis suuremal või vähemal määral töökeskkond, -tingimused või -suhted. Sama tähtsad kui suhted on tööalased saavutused. Viimase juures on juhil väga oluline osa tunnustamisel. Siiras positiivne tagasiside innustab veelgi suuremaks pingutuseks. Tunnustuse liik valitakse taas lähtuvalt ettevõtte võimalustest ja traditsioonidest ning töötaja individuaalsusest.

Kõige tugevamad tööks ajendavad tegurid põhinevad enesemotivatsioonil. Olles aru saanud, et teie töötaja on suure saavutusvajadusega, teadke, et teda võivad tõenäoliselt tegutsema panna väljakutsed, avarad arenguvõimalused, otsustamisõigus ja võim. Selline töötaja on õige motiveerituse juures ettevõtte jaoks märkimisväärne intellektuaalse kapitali rikastaja.

Pingerea määrab ambitsioon

 • raha
 • töökeskkond ja -tingimused
 • töösuhted
 • saavutused-tunnustamine
 • väljakutsed ja avarad arenguvõimalused
 • otsustamisõigus ja võim

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:08
  Otsi:

  Ava täpsem otsing