Ülar Lauk • 19. oktoober 2001 kell 10:12

Vene spionaažikeskuse ülalpidamine Kuubas oli liiga kallis

Sel nädalal teatas vene president Vladimir Putin viimaste vene baaside sulgemisest n-ö kaugvälismaal - Kuubal Lourdes"is ja Vietnamis Kamran"is. Nüüd on vene raadiolokatsiooniluure keskused veel ainult Valgevenes (Vileiki) ja Kõrgõzstanis (Bi?kek), kirjutab Vedomosti.

Raadioluure keskuse ehitamisega alustati Lourdes"is 1964.aastal. Baasi kasutati telefonikõnede pealtkuulamiseks ja elektronposti uurimiseks suurel osal USA territooriumist. Jälgiti ka ameerika allveelaevu ja kindlustati side vene omadega läänepoolkeral. Mõningatel andmetel võimaldas 1997.a. läbi viidud moderniseerimine pealt kuulata USA sidesatelliite, samuti kontrollida NASA kommunikatsioonitsentrit Floridas. <#USA andmetel=http://www.miami.com/herald/content/news/national/digdocs/088791.htm> asus baasis pidevalt umbes 1500 töötajat - GRU 6.osakonna ja FAPSI 3.osakonna töötajad.

1993.a teatas Kuuba kaitseminister Raul Castro, et baas Kuubal annab Venemaale 75 protsenti luureandmetest. USA on süüdistanud Venemaad korduvalt majandusspionaa?is just Lourdes"i baasist.

Baasi likvideerimise tähtaegadest Putin esialgu midagi konkreetset ei öelnud. Kindralstaabi ülem Anatoli Kva?nini sõnul maksab ainuüksi Lourdes"i baasi rent aastas 200 mln dollarit. Kindrali arvates võiks kokkuhoitud raha eest üles lasta 20 luuretehiskaaslast ja tellida vene ettevõtetelt kümneid tänapäevaseid raadiolokatsiooni seadeldisi.

Kuuba protesteerib. Riigi avalduses öeldakse, et lepingut ei saa lõpetada, kuna Kuuba pole andnud selleks oma nõusolekut. Samas on Kuuba alla kirjutanud lepingule Hiinaga riiki analoogilise luurekeskuse rajamisest ja pole võimatu, et solvunud kuubalased ei lase Venemaal oma seadeldisi minema vedada ja annavad need hiinlaste käsutusse.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2001/10/19-43-01.html>

Hetkel kuum