Kaja Koovit • 13. detsember 2001 kell 22:00

Hansapank püüab kasumlikkust hoida

Alates jaanuarist makstakse Hansapanga kliendi jooksvale hoiusele senise 1% asemel 0,5% intressi ja sedagi vaid siis, kui kuu keskmine jääk on vähemalt 1000 krooni.

Hansapank Eesti peadirektori Andres Liinati sõnul on intressimäära langetamise eesmärk suunata inimesi pikemaajalisele säästmisele ning selliste säästutoodete valikule, mis inflatsioonile vastu peaksid. Arvestades 5?6% tasemel olevat inflatsiooni, sööb see säästetud summa kogu aeg väiksemaks.

Hansapanga finantsturgude osakonna juhataja Aivi Hanson tõdes, et inflatsioon on jooksval hoiusel seisvat raha purenud juba mitu aastat, ehk reaalintress on negatiivne juba 1999. aasta kevadest alates.

Liinati sõnul sundis sammu astuma EMORi finantskäitumise uuring, mille kohaselt iga teine inimene eelistab oma sääste hoida jooksval kontol ning pikemaajalisemalt säästab vaid iga kaheksas inimene. Ta tõdes, et kuigi viimastel aastatel on säästmise propageerimiseks loodud mitmeid uusi tooteid, ei ole klientide käitumisharjumused muutunud, seda vaatamata sellele, et teised säästmisvõimalused pakuvad arvelduskontost enam kui neli korda suuremat tootlust.

Vastutasuks hoiuseintresside kärpimisele langetatakse Liinati sõnul uuest aastast säästutoodete teenustasusid. Millistel teenustel konkreetselt ja kui palju, pank veel ei avalda ja see peaks selguma lähipäevil. ?Me ei saa muuta tasusid, mis sõltuvad EVKst, ? lisas ta.

?Hansapank tahab hoida marginaali ja tootlikkust,? kommenteeris Hansapanga kava Sampo Panga juhatuse esimees Härmo Värk. Tema sõnul on Hansapangal suur mass jooksvat ressurssi ning intressimäära langetamisega hoitakse lihtsalt marginaali.

Liinat hindas hoiuseintressi langetamise majanduslikuks efektiks pangale 10?15 miljonit kooni aastas. Arvestada tuleb tema sõnul aga sellega, et juhul, kui teised pangad hoiuseintressi ei langeta, võib osa kliente Hansapangast lahkuda.

Ühispanga avalike suhete osakonna juhataja Evelin Pull sõnas, et pank kavatseb oma jooksva hoiuse intressi kärpida, sest mujal maailmas on sama trend.

?Loomulikult vaatame, mida Hansapank teeb, kuid konkreetset otsust veel ei ole,? ütles Värk.

Hetkel kuum