Tiit Reinart • 4. november 2002 kell 11:01

Politoloog: Kallase arvates on riik valitsusele tüliks

Siim Kallase arvates segavad muud poliitilised institutsioonid valitsuse tegevust, analüüsib Kallase riigi reformimise ideid politoloog Rein Toomla.

Mida Kallas välja pakub? küsib homses Äripäevas Toomla. Ja vastab: Kahte asja. Kõigepealt tahaks ta vähendada selliste institutsioonide hulka, mis on valitsusele olnud mõnikord ainult tülinaks.

Iseenesest ratsionaalne ettepanek, kirjutab Toomla, nagu majanduslikult mõtlevale inimesele kohane. Põhiseaduse järgi on näiteks õiguskantsleril üsnagi märkimisväärsed võimalused sekkuda seal, kus seda ei oodatagi.

Kuid samas annab väita, et ettepanekuga viia õiguskantsler Riigikohtu alluvusse ja riigikontroll Riigikogu kätte vihjaks hoopiski nende institutsioonide tugevdamisele. Tõenäoliselt võiks suureneda hoopiski nende surve valitsusele ja sellega jookseks mainitud ettepanek liiva. Kuid just seda surve suurenemist peaks välistama peaministri teine ettepanek.

Ettepanek ühendada peaministri ja presidendi ametikohad tekitakski olukorra, kus valitsus eraldatakse Riigikogust üsna tuntava barjääriga. Parlament valitakse otse rahva poolt, valitsusjuhist president samuti. Riigikogu ei saa enam avaldada otsest survet valitsusele ning tänu sellele on viimane parlamendist kaunis sõltumatu.

Nii luuaksegi kaks enam-vähem ühe ja sama asjaga tegelevat asutust, mis käivad suuresti oma radasid pidi ning mille teed ristuvad peamiselt üksikjuhtumite lahendamiseks. Ratsionaalsus võidutseb, paljud segavad tegurid on kõrvaldatud ning Eesti on valmis uueks hüppeks, kirjutab Toomla homses Äripäevas.

Hetkel kuum