26. november 2002 kell 22:00

Monopolistid: suurem osa vaidlusi puudutab raha

ASi Tallinna Küte müügidirektor Priidu Nõmm kinnitab, et üks vaidlusobjekte kaugküttega uute liitujate puhul on kindlasti liitumiskulutused.

Tema sõnul on Tallinna Küte püüdnud igale kliendile läheneda individuaalselt, sest palju sõltub uue rajatava objekti asukohast võrkude suhtes. Liitumise tehnilistes tingimustes on Nõmme väitel võimalik kokku leppida kuu aja jooksul.

Olenevalt konkreetsest olukorrast otsustatakse ka Tallinna Kütte osalemine uute võrkude kaasfinantseerimises.

Samas eitab ta põhjendamatute takistuste tegemist nende projektide kooskõlastamisel, mis näevad ette liitumist kaugkütte asemel näiteks hoopis gaasivõrguga.

?See, et kaugküte konkureerib teiste kütteliikidega, on iseasi,? nendib Priidu Nõmm. ?Valiku nende vahel teeb ikkagi klient, meie ei saa vägisi kedagi kinni hoida. Projektide ja ehitustegevuse kooskõlastamine nõuab mõistagi aega, aga ma pean seda normaalseks bürokraatiaks. Oleme püüdnud kõigisse klientidesse ühtmoodi suhtuda.?

ASi Eesti Energia teenindusdirektori Marko Alliksoni sõnul on alates käesoleva aasta 1. novembrist käivitunud ühtse hinnavalemi metoodika uute klientide jaoks liitumise oluliselt lihtsamaks ja selgemaks teinud.

Liitumistaotlused otsustatakse maksimaalselt 30 päeva jooksul. Teine asi on teostus, mis sõltub aga tihtipeale maaküsimustest ? kuhu on võimalik uusi liine ja vajadusel ka uut alajaama rajada.

Probleeme tekitavad veel suuremahulised renoveerimistööd, mis võivad samuti tähendada uue alajaama ehitamist. Ja vaidlusküsimuseks on siin eeskätt just ehitustööde maksumus. ?Oluline on teada eeldatavat elektritarbimisvõimsust. Kui selle hindamisega mööda panna, pole võimalik garanteerida ka kvaliteetset elektrienergiat,? tõdeb Allikson.

Lisaks ühtsele hinnavalemile püüab Eesti Energia nüüd koostada ka võimalikult palju erinevaid liitumismudeleid, mis aitaksid kiiremini lahendada ettetulevaid situatsioone.

Hetkel kuum