Ülo Toomsalu • 5. detsember 2002 kell 6:20

EPL: Eesti plaanib Venemaalt kahjutasu nõuda

Välisministeeriumi komisjon hakkab Nõukogu Liidu poolt represseeritud kodanikelt vastu võtma avaldusi Venemaale kompensatsiooninõude esitamiseks.

?Täna välispoliitilisi takistusi nõude esitamiseks pole,? ütles välisminister Kristiina Ojuland eile Riigikogu liikmete küsimustele vastates. ?Pärast seda, kui avaldused on kogutud ja süstematiseeritud, saame ka kompensatsiooninõudega edasi minna.?

Represseeritud on kompensatsiooni saamiseks juba esitanud hulga avaldusi välisministeeriumile, sotsiaalministeeriumile ja Riigikogu liikmetele, kuid nüüd hakkab avaldusi vastu võtma moodustatav komisjon, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ojuland soovib, et valitsus otsustaks komisjoni loomise veel sellel aastal. ?Valitsus peab otsustama, kui kaua on avaldusi võimalik esitada ja see aeg ei saa olla väga pikk,? lausus Ojuland. ?Aasta on ilmselt liiga pikk aeg, kuid see ei saa olla ka lühem kui kolm-neli kuud.?

Venemaale esitatava kompensatsiooninõude suurust veel ennustada ei osata ja see määratakse avalduste põhjal.

Ettepaneku nõuda Venemaalt rahalist kompensatsiooni tegi valitsusele Riigikogu mõõdukast liige Enn Tarto, kes algatas juuni algul selleks ka otsuse eelnõu.

Leedu teatas hiljuti, et hindab Nõukogude Liidu okupatsiooni ajal riigile tekitatud kahju suuruseks 20 miljardit USA dollarit. Suurim, 7,5 miljardi dollariline kahjukategooria on okupatsiooni ajal tapetud või hukkunud inimesed. ?Arve? kavatseb Leedu juunis vastu võetud seaduse järgi Venemaale tasumiseks saata.

Hetkel kuum