Kaido Einama • 18. detsember 2002 kell 22:00

Linux käivitub installeerimata

Vaja on vaid oma arvutisse sisestada CD, seada arvuti CDlt käivitama ja siis ta sisse lülitada. Linux on arvutis vaid mõne minutiga ja ilma ühtki lisaküsimust esitamata. Ettevõtja Vahur Lokk nimetab CDlt käivitatava Linuxi eeliseks võimalust oma töökeskkond näiteks internetipunkti kaasa võtta. Linuxi installimine võõrasse arvutisse ei tule kõne allagi, kuid plaadil olev Linux teeb ükskõik millise Microsoft Windowsi arvuti mõne minutiga Linuxis kasutatavaks. Kui CD arvutist välja võtta, on kõik endine: Windowsi või mõne muu operatsioonisüsteemi töökeskkonda pole rikutud.

Knoppix sobib hästi presentatsioonideks, sest harva on mõnel esitlusel või konverentsil välja pakkuda Linuxiga arvutit, kuid tasuta operatsioonisüsteemiga harjunu võib just seda vajada. Linuxi lihtsuse demonstreerimisel mõjub Knoppixi sisestamine Windowsiga arvutisse kui mustkunstitrikk: mitmeid tunde aega Windowsi paigaldamisele kulutanud Microsofti tarkvara kasutaja paneb selline lihtsus ja kiirus kindlasti. Seni on ju vabavarana levitatav Linuxi töökeskkond nõudnud ikka käsiraamatu uurimist ja põhjalikku seadistamist.

Miinuseid on operatsioonisüsteemil ka ja üsna olulisi. Kuna kõik programmid, kaasa arvatud teksti-, graafika-, muusika- ja tabelitarkvara on CDl, pole nende seadeid võimalik muuta. Alati alustatakse nendest seadetest, mis jäid programmidele siis, kui nad salvestati. Selle vastu aitab osaliselt Knopperi omadus kõik seaded floppikettale salvestada. Siis tuleb enne iga käivitamist sisestada arvutisse nii CD kui floppiketas.

Teine probleem arvuti ressursinõudlikkus. Mälu kulub tööks rohkelt, sest kõik eluliselt vajalikud asjad hoiab Linux arvuti mälus ja kõvakettale kirjutab minimaalselt. Siiski lubatakse Knopperi kodulehel, et keskmiseks kontoritööks piisab 128 megabaidist mälust.

Sülearvutil testides õnnestus Knopper tööle saada esimese korraga. Ilma lisaküsimusteta tundis CDl olev tarkvara ära heli- ja videokaardi, otsis ka printerid üles ja oli valmis Internetti minema. Tavakasutaja aga peab enne oma arvuti seadistama nii, et see käivituks CDlt, mitte kõvakettalt.

Hetkel kuum