• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Projektijuhina saab hästi hakkama liidritüüpi inimene

  FKSM Kinnisvaraarenduse projektijuht Tarmo Villems juhib kinnisvara arendusprojekte, mis koosnevad mitmetest alamprojektidest. Tema sõnul on iga uus projekt ainulaadne, alates sellest, et erinev on lõpptarbija, aga ka meeskonnaliikmed, objekt, ajagraafik jne. Kindlasti on olulised teoreetilised teadmised projektijuhtimisest, kuid kõige olulisemad on Tarmo Villemsi arvates siiski kogemused. Tähtsaim on juhtida projekti eesmärgipäraselt, toob ta välja.
  Tallinna Lennujaama arendusdirektor Einari Bambus on juba 10 aastat juhtinud mitmeid ettevõttesiseseid ehitus- ja arendusprojekte, olles nende juures ideest kuni lõpuni. Tema kui projektijuht peab kohe alguses otsustama, kas idee on üldse tehniliselt, äriliselt ja funktsionaalselt teostatav.
  Suhtekorraldus- ja kommunikatsioonifirma Nägu & Tegu viib läbi mitmeid turunduskommunikatsiooniprojekte. Firma juht Raul Kalev peab projektijuhi töö alguseks võimalikult täpset ülesande püstitust. Kui eesmärgid on defineeritud, tuleb selgeks teha võimalikud partnerid ja nende roll, nii sisuliselt kui omavahelise kommunikatsiooni poolest. Edasi ei tee projektijuht sisulist tööd, vaid peab jälgima, et meeskonna töö sujuks.
  Nn bürokraatia kohta märgib Tarmo Villems, et paberimajandusega tegelemine on tegelikult oluline nii projektijuhile kui ka ettevõttele tervikuna, sest see annab projektist ja selle seisust selgema ülevaate. ?On ju vähe sellest, et vaid juhil on projektist ülevaade.?
  Lennujaama projektide puhul on kõige enam paberimajandust Euroopa Liidust raha taotlemisel. Bambus nimetas nende taotluste, kirjelduste, raportite jms mahtu kolossaalseks. Lisaks võtab see ka tohutult aega. Sellega peab projektijuht kindlasti arvestama ka oma ajagraafikute koostamisel.
  Raul Kalev ei pea oma projektides paberimajanduse osa liiga suureks. Eesmärkide ja ajagraafikute paberile panekut, samuti aruannete kirjutamist peab Kalev loomulikuks ja kindlasti mitte üleliigseks tööks.
  Projektitöö kujutab endast kindlasti meeskonnatööd. Tarmo Villems komplekteerib iga projekti puhul uue meeskonna, milles liikmeid 3?8. ?Ei saa öelda, et üks projektimeeskonna liige on olulisem kui teine ? projekti lõpptulemus sõltub kõikidest osalejatest,? leiab Villems.
  Iga spetsialisti vastutusel on üks osa projektist, seega on Tarmo Villemsi sõnul projekti liikmete vahel pigem sõltuvus- kui alluvussuhe.
  Inimeste töölepanekul pole Villemsi hinnangul tähtsusetu ka rahaline pool. ?Õige spetsialist suudab ennast ise juhtida, kui ta on piisavalt motiveeritud.? See viib jälle tagasi teema juurde, kui oluline on õige ja selge ülesande püstitus.
  Tallinna lennujaama ehitusprojektide läbiviimiseks on aja jooksul kujunenud juba oma tuumik, 7?10 inimest, kellele Bambus saab julgelt toetuda. Psühholoogitööd tuleb vahel ikka teha, tunnistab ta samas.
  ?Iga valdkonna spetsialist tahab ju välja võluda oma ala maksimumi. Projektijuhil peab aga olema võime tervikpilt kokku panna ning ära tabada, millal tuleb inimeste hoogu maha võtta,? muigab Bambus.
  Nägu & Tegu projektide meeskonnad on väikesed, tavaliselt 2?3 inimesest piisab. Sinna juurde kaasatakse veel partnereid, näiteks reklaami- või turundusfirma. Projektijuht peab kogu meeskonnatööd koos hoidma, vastasel juhul võivad teised osapooled oma ülesanded unarusse jätma või kipuvad hoopis isetegevust praktiseerima.
  Seetõttu leiabki Kalev, et projektijuht peab olema eelkõige hea administraator. Kui disainer jääb haigeks või ei ole tal vaimu peal või pole võimalik kätte saada töö tellija esindajat, kellelt on tarvis saada kooskõlastusi, on projektijuhi ülesanne sellest olukorrast loovalt välja tulla.
  Raul Kalevi arvates on kõige parem projektijuht hea suhtleja, kes on järjepidev ja kangekaelne, kes paneb kõik tegema, mida vaja. Kui ta on natuke pehmem isiksus ja hakkab järeleandmisi tegema, siis võib see viia projekti venimise või koguni läbikukkumiseni.
  Einari Bambus usub kindlalt, et projektijuht peab olema liidritüüpi inimene. Tal peab olema selge ettekujutus valmivast projektist ning võime seda ka teistele edasi anda. ?Mina ei usu, et nohikutüüpi inimene, kes on küll hea spetsialist, kuid kellel puudub kujutlusvõime, suudaks teisi endaga kaasa vedada,? ütleb Bambus.
  Ka Tarmo Villems arvab, et projektijuhil peavad olema liidriomadused ? lisaks oskusele näha terviklikku pilti, võimele ülesandeid edasi delegeerida ning kontrollida tulemusi, mitte tegevusi.
  Villemsil on juhtunud, et peab projektijuhina võtma ainuisikuliselt vastu resoluutseid otsuseid. ?Need otsused peavad olema meeskonnaliikmetele loogiliselt põhjendatud, vastasel juhul võivad tekkida mõttetud pinged. Otsuste tagajärgede eest vastutab ju kogu meeskond,? rõhutab Villems.
  Bambuse hinnangul on projekti raskemad osad algus ja lõpp ? käima lükkamisel on rohkem sebimist ja asjade selgeks tegemist nii endale kui ka teistele. Sagedamini tehtavaks veaks peab ta aga seda, et sisemiselt jäetakse projekt lõpetamata. ?Meeskond tuleb võtta kokku, analüüsida tehtud vigu, siis arendab see igaüht, nii et järgmisel korral tuleb jälle paremini välja,? on Bambus kogenud.
  Bambusel pole olnud ühtegi projekti, mille käigus midagi ei muutuks. Tarvis on aga piisavat paindlikkust ja läbirääkimisoskust, siis ei jää kokkulepped saavutamata.
  Kalev osutab, et kui projektijuht ei suuda kohe alguses osapooltega kokku leppida täpseid kohustusi ja selgeks teha, mida ta neilt ootab, siis ei pruugi projekt toimida. ?Ei tohi meeskonnaliikmetele jätta liigseid tõlgendamisvõimalusi,? leiab Kalev.
  Ohte on Kalevi arvates projektijuhtimises palju, alustades suhtumisest. Kõige suurem ebaõnnestumise põhjus on aga see, kui on liiga palju osapooli, kellega tuleb protsesse kooskõlastada. Üle kahe-kolme ei tohiks neid olla, eriti kiireid tulemusi nõudva projekti puhul. ?Kui näiteks töö tellija on firma turundusjuht, peaks tal olema volitused rääkida kogu firma nimel, et ei oleks vajadust paralleelset kooskõlastust veel näiteks juhatuse esimehelt, nõukogu esimehelt või juristilt,? rõhutab Kalev. q
  Algis Perens, Helvetia Balti Partnerid juhatuse esimees
  Projektijuhid oleme me suuremal või vähemal määral kõik, kuid me ei käsitle oma tegevusi projektidena.
  Projektijuhi põhitegevusteks võib pidada
  protsesside juhtimine (planeerimine, ajakavade koostamine, tegevuste koordi- neerimine projekti jooksul, otsuste tegemi- ne ja vajadusel tegevuste korrigeerimine)
  info hankimine, töötlemine ja edastamine (sh aruannete töötlemine, tulemuste ana- lüüs, ohtude ja riskide väljaselgitamine)
  projektgrupi juhtimine (projektimeeskonna loomine, osalejate motiveerimine, konflik- tide lahendamine jms)
  Hea projektijuhi puhul on olulised isiksuseomadused, nii erialased, projektijuhtimise kui ka üldised juhtimisalased oskused. Erialased oskused on seda olulisemad, mida väiksema projektiga on tegemist. Väga suure projekti juhtimise korral aga väheneb erialaste oskuste osakaal ja suureneb juhtimisalaste oskuste osakaal. Isiksuseomaduste poolest peaks projektijuht olema avatud uutele ideedele, kohanemisvõimeline, innovaatiline, objektiivne, valmis minema mõistlikule riskile ning oskama otsuseid vastu võtta ajalise surve tingimustes.
  Vead, mida projektijuht ei tohi teha
  alustada projekti ilma põhjaliku eelanalüüsitajätta lähteülesanne ebamääraseksignoreerida riskealahinnata väliste huvigruppide mõjujätta dokumenteerimata tellijapoolseid muutusi jm.
  Projektijuhti valitsevad välised ohud
  Enamikku välistest ohtudest saab projektijuht õige tegutsemisega vältida.
  Autor: Merike Teder
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Mart Parind: Brexit tähendab Brexitit. Kõigile. Ka juriidiliselt Prantsusmaal elav britt jäi mõlemas riigis valimisõiguseta
Mõnikord on vaja, et õiguslikult ilmne kinnitataks üle ka kohtus. Just nii juhtus 9. juunil, kui Euroopa Kohus pidi nentima, et pärast Brexitit ei laiene Euroopa Liidu kodanike õigused enam Ühendkuningriigi kodanikele, ole sa kes tahes, kirjutab Advokaadibüroo NOVE nõunik ja Euroopa õiguse valdkonna juht Mart Parind.
Mõnikord on vaja, et õiguslikult ilmne kinnitataks üle ka kohtus. Just nii juhtus 9. juunil, kui Euroopa Kohus pidi nentima, et pärast Brexitit ei laiene Euroopa Liidu kodanike õigused enam Ühendkuningriigi kodanikele, ole sa kes tahes, kirjutab Advokaadibüroo NOVE nõunik ja Euroopa õiguse valdkonna juht Mart Parind.
Aktsiabörsi tõus on pöördunud uuesti languseks
Eelmise nädala ralli aktsiaturul on pöördunud uuesti languseks ning eile miinuses lõpetanud USA aktsiaturg vedas kaasa ka Aasia börsid.
Eelmise nädala ralli aktsiaturul on pöördunud uuesti languseks ning eile miinuses lõpetanud USA aktsiaturg vedas kaasa ka Aasia börsid.
Sõõrumaa meelitas enda juurde ühe Wise'i finantsjuhi
Eesti päritolu finants-startupi Wise Aasia ja Lähis-Ida piirkonna finantsjuht Nataliya Gavrylova hakkab edaspidi arendama Urmas Sõõrumaale kuuluvat Foruse platvormimajandust.
Eesti päritolu finants-startupi Wise Aasia ja Lähis-Ida piirkonna finantsjuht Nataliya Gavrylova hakkab edaspidi arendama Urmas Sõõrumaale kuuluvat Foruse platvormimajandust.
Kohus lükkas mereplaneeringu vaidlustuse tagasi
Aastaid kestnud mereala planeeringu kehtestamise nurjata ähvardanud vaidlustus suurt mõju avaldada ei suutnud, sest kohus lükkas selle tagasi.
Aastaid kestnud mereala planeeringu kehtestamise nurjata ähvardanud vaidlustus suurt mõju avaldada ei suutnud, sest kohus lükkas selle tagasi.
Anomaalia autoturul: kaks aastat vana auto läheb kaubaks sama kallilt kui uuena
Varem kehtinud ütlus, et auto hind hakkab langema kohe, kui sellega salongist välja sõita, on nüüdseks möödanik – kasutatud autode hinnad rallivad, hinnatõusu hirmus krabatakse seda, mida saada on.
Varem kehtinud ütlus, et auto hind hakkab langema kohe, kui sellega salongist välja sõita, on nüüdseks möödanik – kasutatud autode hinnad rallivad, hinnatõusu hirmus krabatakse seda, mida saada on.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.