Projektor pakub seinasuurust pilti

Raul Haavala 22. jaanuar 2004, 00:00

Kuna projektor on enamasti kallim kui teler, kuid kordades odavam kui kodutehnika viimane sõna plasmateler, on selline kodumasin ka hinnalt efektiivsem.

Suurte plasmatelerite hinnad algavad sajast tuhandest kroonist, kodukasutuseks mõeldud projektori saab kätte alla 20 000 krooniga ? nagu tehnikakaupade puhul ikka, on hind tugeva langustrendiga. Kasutuseks on tarvis heledat seina või vastavat ekraani ja hämaramat ruumi. Erilist poolehoidu projektorite suhtes tunnevad arvutimänguhullud, sest on ju projektori tekitatav kujutis ja koos sellega ka tekkiv emotsioon mitu korda suurem ahtakese arvutiekraani omast.

Projektoril sõltub pildi suurus seina või ekraani kaugusest. Koduprojektori puhul on optimaalne kaugus 1,5?3 meetrit, lubatakse ka 5 meetrit. Arusaadavalt muutub valgusjõud siis väiksemaks. Optimaalse pildikujutise diagonaal võib olla 60 tolli ringis.

Projektori paigutusega võib tekkida probleeme, sest erinevalt telerist asub see ruumi vaatajatepooleses otsas. Samuti võib häirida, kui mõni inimene kõnnib projektori eest läbi ja varjab hetkeks pildi.

Projektorite tekitatava pildi heledust mõõdetakse ANSI luumenites. Kui kontori või mõne suurema ruumi tarbeks peetakse heaks üle 2000 ANSI luumeni, siis kodukasutuse tarvis on piisav suurus alla 1000 ANSI luumeni.

Koduprojektori saab hõlpsasti ühendada kodukinoseadme, DVD-mängija, videomagnetofoni või -kaameraga ning arvutiga.

Kodukasutuseks mõeldud projektorina võib näiteks kasutada Hitachi uusimat vastavat toodet PJ-TX10 ? see on suhteliselt vaikne, nn vaiksel režiimil (whisper mode) on müratase 25 detsibelli. Samas on siis väiksem ka pildi heledus. Projektori ventilaator puhub ettepoole ja nii ei häiri voogav soe õhk kodukino vaatajaid. Projektori valgustugevus on 700 ANSI luumenit, sellest piisab kodukasutuseks täiesti. Katsetamisel selgus küll, et Exceli tabel jääb häguseks ? aga see on juba tugevamat valgusvoogu tekitavate kontoriprojektorite pärusmaa. Hea, kui projektoril on helendavate nuppudega pult. Projektorilampe peetakse kalliks, konkreetse mudeli lamp maksab näiteks 2000 krooni ringis. Kuid kui iga päev 5 tundi vaadata, jätkub lampi aastaks. Projektorit ei pea paigutama vaatajate vahele, saab panna ka paremale või vasakule ? selle eest kannab hoolt eriline pilti korrigeeriv objektiiv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing