Lõuna-Eesti kinnisvaraturg kogub hoogu

Janek Moros 16. veebruar 2004, 00:00

Tänaseks on möödas aeg, mil veidi vaiksemad ning kauged piirkonnad oma kinnisvarahindadelt kardinaalselt erineksid.

Pigem ollakse kauni looduse ning rahuliku keskkonna eest nõus rohkem maksma. Tehnoloogia arenguga kaasneb ka vahemaade vähenemine, mistõttu suvekodu Lõuna-Eestis tuleb järjest lähemale. Sealseks hinnatud väärtuseks on muidugi kuppelmaastik ning kaunid järved, mis pakuvad puhkamisvõimalusi igal aastaajal.

Viimase paari aastaga on Otepää ning selle lähipiirkondade kinnisvara hinnatase hüppeliselt tõusnud. Kui mõni aasta tagasi oli talvepealinna lähistel võimalik veel suhteliselt soodsaid kinnisvarapakkumisi leida, siis tänaseks on olukord palju muutunud.

Lõuna-Eesti elanikkond on Euroopa Liidu saabumise ning kasvava huvi tõttu selle piirkonna vastu kohati ka kinnisvarahindade suhtes liiga nõudlik ning märgata võib ka mõningate objektide ülehinnatust. Enamjaolt hoogustub Lõuna-Eesti kinnisvaraturg sügisel ning kevadel, mil inimesed puhkuse veetmiseks vaiksemaid paiku otsima hakkavad. Eelkõige on hinnatud looduskaunis kohas ning järvede vahetus läheduses asuvad vanemad talumajad või suhteliselt heas korras elamud.

Samuti on märgata suurenenud korterite vastu, mis soetatakse puhkamise eesmärgil ka mitme pere peale. Seega on Otepää ning selle lähivaldade kinnisvara hinnatase otseses sõltuvuses muudest linnadest (peamiselt Tallinnast ja Tartust) saabuvate puhkajate soovidest.

See omakorda on muutnud teadlikuks kohaliku elaniku, kes kinnisvara soetamisel eelkõige oma elukvaliteedi parandamisest lähtub.

Soovitakse vahetada vanem elamine uuema, parema viimistlustasemega või avarama elamise vastu. Samuti võimaldab transpordi areng soetada kodu ka linna keskmest väljapoole ning korter vahetatakse näiteks väiksema eramu vastu.

Hinnatase selles piirkonnas sõltub väga erinevatest teguritest. Veekogu lähedus ning ümbritsev kaunis loodus on peamine, mida puhkajad otsivad, ometi on ka hind niisuguste objektide puhul vastav. Lisaks asukohale on määrav elamispinna seisukord, remonditase, ligipääsetavus jms. Peamiselt nõudluse survel on Otepää lähivaldadesse tekkimas mõningaid ?suvitusrajoone?, mis on puhkajate jaoks eriti huvipakkuvad ning nõutud.

Mitmed veel avastamata atraktiivsed puhkepiirkonnad on ka Põlva- ja Võrumaal, kus hetkel veel suhteliselt soodsa hinnaga võimalik talumaja soetada. Eelkõige on see tingitud kohaliku elanikkonna madalast sissetulekust, mistõttu ollakse valmis ka kinnisvara üsna soodsa hinnaga müüma. Teiselt poolt on piirkonnas toimumas märgatav majanduslik areng, mis soodustab kinnisvaraturu elavnemist ning hindade tõusu.

Tekkimas on nõudlus ka uute arendusprojektide järele, mis tõenäoliselt paari aastaga ka Lõuna-Eestis enam hoogustuvad. Esimene uus kortermaja on hetkel pakkumises Otepääl, kus eelkõige mõõdukas hinnatase ning hea asukoht nii kohalikke elanikke kui ka puhkamisvõimalusi otsivaid inimesi ligi meelitab.

Viimaste aastatega on Lõuna-Eestis pakutavad puhkamisvõimalused pidevalt arenenud, mis omakorda on tunduvalt kergitanud ka kinnisvara hindasid.

Ometi leidub veel nii mõnigi avastamata paik, kus puhkamiseks sobilik kaunis looduses asuv maamaja väga soodsa hinnaga pakkumises on. Seega tasub silmad lahti hoida ning kindlasti leidub võimalustele ning vajadustele vastav elamispind.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing