Vene börs testib uue peaministri abil rekordilist 700 punkti piiri

Annika Matson 03. märts 2004, 00:00

Eile hommikul kerkis Venemaa börsiindeks RTS veel 0,9%, 690 punktini. Õhtul pärast Moskva vahekohtu otsuse avalikustamist, kus tunnistati kehtetuks Jukose aktsiate lisaemissioon seoses Sibnefti ühinemisega, hakkas Jukose aktsia langema ja tõmbas kaasa ka indeksi.

RTS sulgus eile 0,4% madalamal, 686,2 punkti tasemel. Mullu 3. oktoobril ületas RTS 600 punkti taseme. Oma kõigi aegade madalaimal tasemel oli Vene börs rublakriisi ajal oktoobris 1998, langedes siis 39 punktini.

Tulevikus on Venemaa aktsiaturul kõige põnevam finantssektor, sest tarbimis- ja laenubuum Venemaal pole veel alanud, ütles East Capitali Venemaa fondi juht Aivaras Abromavicius. Ka tema on oma fondi Sberbanki aktsiaid ostnud.

48% East Capitali Venemaa fondi aktsiatest on naftaaktsiates. Viimased kaks suurt tehingut tegi Abromavicius Gazpromi ja Transnefti aktsiaid ostes.

?RTS sõltub palju Jukose aktsiast, millel on indeksis ligi viiendikuline osakaal,? ütles Hansa Venemaa aktsiafondi juht Vadim Ogne?t?ikov. Ta lisas, et kui Jukosega seoses mingit väga negatiivset uudist ei tule, läheb ka indeks kiiresti üle 700 punkti.

Seni pole aga tema sõnul Jukose aktsionäride olukord paranenud ja seetõttu pole aktsia positiivse arengu osas mingit kindlust. ?Tulevikus jääb kõige suuremaks riskiteguriks RTSis Jukos,? möönis Ogne?t?ikov.

Ekspertide sõnul on RTSi viimaste tõusude taga osaliselt president Vladimir Putini otsus nimetada uueks peaministrikandidaadiks Venemaa senine saadik Brüsselis Mihhail Fradkov. Duuma peaks Fradkovi ametisse kinnitama reedel.

?Tundub, et turule Fradkovi kandidatuur sobis, sest indeks purustab rekordeid üksteise järel,? ütles Ogne?t?ikov.

Lisaks on Ogne?t?ikov sõnul turul ka palju vabu vahendeid. Nädala alguses on tõusnud suur osa indeksi raskekaallastest: Sibneft kosus 8, Norilisk Nikkel 3,9, Lukoil 3,5, Jukos 2,6 ja UES 1,8%.

Hansapanga eksperdi sõnul on praegu huvitav jälgida, kes pääseb pärast valimisi uude valitsusse ja mis poliitikat see ajama hakkab.

Aktsiaturu tõusule on Abromaviciuse sõnul kaasa aidanud ka pidevalt kasvavad loodusvarade hinnad. Viimasel ajal on eriti tõusnud nikli, kulla ja tsingi hind. Abromaviciuse seisukoht on, et Fradkov soojendab üles ka Euroopa Liidu ja Venemaa suhted. ?EL vajab häid suhteid Venemaaga tema rikkalike loodusvarude pärast,? ütles ta.

Ekspertide sõnul on uus peaministrikandidaat Putinile lojaalne mees.

?Venemaa aktsiaturg usaldab Putinit ning iga tema otsust,? ütles Abromavicius ning lisas, et Putin teab, millised mehed tuleb valida, et muuta Venemaa majanduskliima usaldusväärseks ning tuua maale rohkem investeeringuid.

Analüütikud on ennustanud, et Venemaa majandus jätkab kasvu 6?8% aastas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing