Päritolutunnistuste väljastamine muutub ELis

Lidia Friedenthal 23. märts 2004, 00:00

Eestis ja ELis on kasutusel järgmised päritolusertifikaatide vormid: EUR 1, sertifikaat vorm A, arvedeklaratsioon, kinnitatud eksportööri poolt väljastatud arvedeklaratsioon ja mittesooduspäritolu sertifikaat ehk üldsertifikaat.

Reeglid, millist sertifikaati kauba päritolu tõendamiseks kasutada tohib, tulenevad juba ELi kaubanduspoliitikast ning alates 01. maist 2004 rakenduvad need reeglid ka Eestis.

Selgituseks: Eesti ELiga liitumiseni tõendatakse Eesti ja Ukraina kaupade sooduspäritolu liikumissertifikaadiga EUR1 või kinnitatud eksportööri arvedeklaratsiooniga. Aluseks on kahe riigi vahel kehtiv vabakaubandusleping.

Alates 1. maist 2004 tuleb Ukraina kauba impordil Eestisse esitada päritolusertifikaat vorm A. Aluseks on ELi ja Ukraina vahel kehtiv partnerluse ja koostöö leping, millest lähtuvalt rakendab EL Ukraina kaubale üldist soodustuste süsteemi. Ukraina rakendab ELi kaupadele enamsoodustusre?iimi. EList pärineva kauba saatmisel Ukrainasse tuleb kaasa panna üldsertifikaat ja seda juhul, kui Ukraina pool seda nõuab.

Lisaks firmadele tuntud sertifikaatidele on ELis kasutusel veel kauba sooduspäritoluga seonduvad tarnija deklaratsioon, mida kasutatakse tõendina, kui soovitakse kauba ekspordil saada liikumissertifikaati EUR1 või koostada selle alusel arvedeklaratsioon, ja teabesertifikaat INF4 ja mittesooduspäritoluga seonduvad päritolusertifikaadid teatud põllumajandussaaduste ning põllumajandustoodete impordi erikorra puhul. Kasutusel on tarnija deklaratsioon, pikaajalise tarnija deklaratsioon ja tarnija deklaratsioon toodetele, mis on ühenduses läbinud töö või töötluse, kuid pole sooduspäritolustaatust saanud.

Tarnija deklaratsiooni täpsuse või tõesuse kontrollimiseks võivad tolliasutused nõuda veel nn teabesertifikaati INF4, mille väljastab tarnija asukoha liikmesriigi tolliasutus. Täidetud INF4 väljastatakse tarnijale, kes esitab selle eksportijale ja see omakorda oma riigi tolliasutusele, et saada EUR1.

EUR1 kehtib praegu riikide vahel, kellega Eestil on kehtiv vabakaubandusleping. Vorm A väljastatakse Eesti päritolu kauba ekspordil Jaapanisse, Kanadasse ja USAsse. Eesti toll on aktsepteerinud arenguriikides ja vähemarenenud riikides väljastatud vormi A alates 2002. aastast.

Eestis väljastab eelpool nimetatud kahte esimest sertifikaati tolliamet. Arvedeklaratsioone kauba väärtusele kuni 6000 EUR ehk 93 900 krooni väljastavad firmad ise ja üle selle summa tohivad arvedeklaratsiooni koostada ainult kinnitatud eksportöörid. Mittesooduspäritolu sertifikaate väljastab Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing